„Za svého psa platím 1500 korun ročně, ale koše město nezajistí. V jiných městech se o čistotu starají, ale tady zřejmě ne," píše ve svém dopise Petr Tománek.

To Veronika Kryšková by uvítala zejména stojany se sáčky na exkrementy, které mohou pejskaři využívat třeba v Havířově, Bohumíně a Českém Těšíně. „Přála bych si, aby ve městě zavedli sáčky na psí hovínka, protože někdy jde člověk s pejskem ven, sáček zapomene doma a pak se musí vracet," svěřila se mladá Karviňanka.

Podle mluvčí karvinského magistrátu Šárky Swiderové však město tímto způsobem těžko vyřeší problém nepořádných pejskařů, kterým je to jedno a po psech neuklidí, ať už na to koše a sáčky budou, či nikoliv.

„Každý majitel psa přece ví, že po něm má výkaly uklízet, a když to nedělá, porušuje městskou vyhlášku. Je to podobné, jako kdyby nevynášel odpadky tam, kam patří. Již v minulosti jsme koše s pytlíky zkoušeli, ale nemělo to žádný efekt. Využití bylo minimální, proto jsme od toho ustoupili," argumentuje mluvčí s tím, že město se o čistotu na veřejných prostranstvích stará dost.

Za neuklizení hrozí pokuta až tisíc korun

Na poctivost pejskařů dennodenně dohlížejí strážníci. Leckdo je prý přistižen a pokutován, někteří nepořádní pejskaři dokonce i opakovaně.

Sáček s hromádkou přitom mohou vyhodit do kteréhokoliv odpadkového koše či kontejneru na komunální odpad. „Za neuklizení psích výkalů hrozí průvodci psa pokuta až tisíc korun," varuje mluvčí karvinské městské policie Václav Ožana.

Se sáčky to zkoušela i radnice v Orlové. Pejskaři je tam fasovali při placení poplatků za své čtyřnohé miláčky. Reakce majitelů psů prý byly různé. Někteří z nich si to pochvalovali, jiní tvrdili, že je to zbytečná aktivita radnice. „A, bohužel, našli se i takoví, kteří je používali k zabalení svačiny," popsala zkušenosti se sáčky mluvčí Orlové Nataša Cibulková.

Dodala, že město od této iniciativy nakonec upustilo, protože na počet psích „památek" neměla téměř žádný vliv.

Dobrou i horší zkušenost mají se sáčky v Havířově, kde stojany zavedli na přání lidí na plochách pro volný pohyb psů a v centru města asi před pěti lety. „Ta horší zkušenost pramení například z vandalismu někdo stojan rozkope, sáčky ukradne nebo je rozhází po okolí," uvedla mluvčí Havířova Eva Wojnarová.

V Českém Těšíně se na volných prostranstvích ročně použije až 20 tisíc sáčků. I tam však zodpovědným pejskařům kazí reputaci někteří nepoctiví spoluobčané.

Podle mluvčí města Doroty Havlíkové je tradičně nejhorší situace v parku na nábřeží Míru a na sídlišti Svibice.