„Prodejci se navíc chovali opravdu nepřístojně. Když někdo něco nechtěl koupit, tak ho nutili a byli hrubí," vzpomíná důchodkyně. Naštěstí mluví v minulém čase, na předváděcí akce už čtyři roky nejezdí.

Přesto přišla ve středu do Městského klubu seniorů v Karviné-Ráji na besedu, kterou uspořádal odbor sociální karvinského magistrátu a mluvilo se především o rizicích spojených s předváděcími akcemi a podomním prodejem. A že to není problém několika jednotlivců, ukázala hned první výzva předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska Marcely Reichelové.

„Přihlaste se, kdo jste nikdy nejeli na žádnou předváděcí akci," vyzvala seniory předsedkyně. Jediná ruka se nezvedla…

Reichelová poté upozornila na nástrahy, které mohou na návštěvníky na těchto akcích čekat. Zmínila se o fintách, které prodávající používají, jaká mají kupující práva, ale i o tom, co je bude na předváděcích akcích čekat. Místo chutného oběda spojeného s příjemnou návštěvou lázní, vinného sklípku nebo domácí zabijačky, na kterou zval letáček ve schránce, totiž na návštěvníky často čeká jen několikahodinová přednáška o ´výhodném zboží´ někde v restauraci.

„S trochou nadsázky se dá říci, že lidé by měli tužku, brýle a občanský průkaz nechat doma," říká Reichelová.

Dodává, že neustále řeší stížnosti lidí podvedených během těchto akcí. Na dvě společnosti dokonce už sdružení podalo i žaloby.

Několik rad přidali také pracovníci České obchodní inspekce. „Především se nenechte odradit od přečtení smlouvy. Byla jsem svědkem situace, kdy jeden pán obědval a mezitím mu prodávající dával tužku, ať podepíše. Když se ten pán ohradil, tak mu prodávající řekl, že to ani nemusí číst, že tam není nic důležitého," sdělila Dáša Smolková z České obchodní inspekce (ČOI). Její kontroloři loni dostali 23 podnětů na předváděcí akce, z toho při 14 byly zjištěny nedostatky.