CityElefant. Na nástupišti na něj čekaly ženy z vlastivědně- -etnografického klubu Občanského sdružení Maryška a spolu s nimi také děti ze Základní školy na tř. E. Beneše v krojích. Delegaci Českých drah a Moravskoslezského kraje uvítaly tradičně, domácím chlebem a solí.

Následoval kulturní program v režii žáků 4. B třídy Základní školy na třídě Edvarda Beneše. Děti pod vedením učitelky a členky OS Maryška Květuše Mlynkecové zatančily a zazpívaly oblečené v dětských verzích Bohumínského kroje. Výrobu dětských krojů rovněž obstaraly členky vlastivědně-etnografického klubu Maryšky, které se scházejí každou středu.

„Naší snahou je obnova Bohumínského kroje. Ženy proto shánějí látky, šijí a přešívají. Několik kusů krojů je hotových a ženy s nimi vyrážejí na společenské akce," uvedla krojovaná Marta Kilnarová.

Na regionálních tratích tak dnes jezdí celkem čtyři soupravy, dvě (nazvané Karviná a Třinec) jezdí v regionu už od loňského září.

Nová souprava CityElefant byla vyrobena ve Škodě Vagónka. „Na její nákup přispěl Regionální operační program Moravskoslezsko, 62,5 procenta pořizovací ceny hradily České dráhy," sdělil Miroslav Klich, ředitel ostravské organizační jednotky Českých drah.