VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nadstandardy? Některé nemocnice je ani nezavedly

Karvinsko - Připlatit si za lékaře, který vás bude operovat, či nějaký nadstandardní zdravotnický materiál se místním nechce. Většina nemocnic na Karvinsku také proto ani nemá stanovený ceník za nadstandardní zdravotnické služby, které loni umožnilo ministerstvo zdravotnictví.

7.4.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv Deníku

Možnost vybrat si za poplatek z vlastní kapsy lékaře, který vás bude operovat, nenabízí žádná z těch, které Deník oslovil.

V nemocnici v Karviné-Ráji si ale pacienti mohou připlatit třeba za nitrooční čočky a odlehčené sádry. A zájem? Čočky jdou na odbyt, za sádry si připlácejí jen movitější pacienti.

„Od začátku roku do současné doby jsme ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zaznamenali trojnásobný nárůst počtu nitroočních čoček, za které si pacienti připlatili, přičemž nešlo pouze o lidi finančně dobře zajištěné. Zvýšený zájem si vykládáme tím, že lidé jsou v tomto případě více ochotni investovat do svého zdraví a vnímají, že jsou čočky z lepšího a kvalitnějšího materiálu," říká mluvčí nemocnice v Karviné- -Ráji Radmila Fleischerová.

Odlehčené sádry jsou podle ní sezonní záležitost. Zájem o ně roste v létě a připlácí si za ně spíše movitější lidé. „Přece jen je to nadstandard a lidé, kteří na tom nejsou finančně až tak dobře, raději těch několik týdnů se standardní sádrou přetrpí," dodává mluvčí.

Za odlehčené sádry si mohou lidé připlatit také v havířovské nemocnici. Zájem o ně je ale podle jejího ředitele Jana Ference malý. „Myslím si, že důvodem je finanční situace obyvatel Havířovska. Většina našich pacientů volí bezplatnou variantu," podotkl ředitel Nemocnice s poliklinikou Havířov.

Jiné nadstandardy z ministerské vyhlášky, třeba možnost „koupit" si primáře, nemocnice nenabízí. „Domníváme se totiž, že v konkurenčním prostředí velkého množství poskytovatelů by to mohlo způsobit odliv pacientů, kteří jsou jinak dost zatíženi neustále rostoucími regulačními poplatky a doplatky na léky," zdůvodnil Jan Ferenc.

Dodal, že Havířov patří mezi města s nejstarší populací a velkou nezaměstnaností. O této situaci podle něj svědčí i velké množství dlužníků regulačních poplatků.

O soukromí na pokoji zájem je

V Nemocnici Český Těšín a Městské nemocnici Bohumín nadstandardy nezavedli vůbec.

„Vzhledem k charakteru a spektru poskytované zdravotní péče je nenabízíme. Druhou samostatnou kapitolou jsou ale nadstandardní služby, které vyhláška nestanovuje a taktéž nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění. U těchto služeb zaznamenáváme rostoucí zájem," sdělila mluvčí českotěšínské nemocnice Hana Szotkowská.

Podle ní se jedná především o rehabilitační procedury a stále častěji si lidé rádi připlatí za soukromí a komfort v podobě nadstandardních pokojů.

„V porovnání s celkovými příjmy nemocnice jsou však příjmy z nadstandardních služeb skutečně minimální," doplnila mluvčí.

Autor: Andrea Vargová

7.4.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítání občánků v obřadní síni na Zámku v Havířově, neděle 22. října 2017.
13

OBRAZEM: Vítání občánků se opět těšilo velkému zájmu

Petrovice (v bílém) se rozešly s Bohumínem smírně.

Bohumín se dál veze na úspěšné vlně

Andrea Babišová z Bohumína: Největší radost z podoby jmen měl šéf marketingu ANO

/ROZHOVOR/ Kandidovala za hnutí ANO na osmém místě. Stala se nejúspěšnější kandidátkou své strany v okrese. 

SPD: Za úspěch v regionu vděčíme i zkušenostem s islamizací Havířova

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Moravskoslezský kraj byl s 13,87 procenty všech hlasů pro SPD nejúspěšnějším volebním regionem v ČR.

Řepiště televizní premiéru neustály, po zápase se radovala Doubrava

/FOTOGALERIE/ Devět stovek diváků vidělo tři góly. V Řepištích se v utkání fotbalové I.B třídy, skupiny C, nakonec z jasného vítězství 3:0 radovali hosté z Doubravy. Branky vítězů zaznamenali Pavel Entner, Kamil Antal a Jiří Kuzník.

Havířov přispěje na pomoc dětem v krizi

Město Havířov se bude částečně podílet na hrazení nákladů na činnost psychologů, kteří se starají o děti v krizových situacích.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení