„Nějaká ta drobná kriminalita tady byla vždy, ale zhruba před dvěma lety přišel enormní nárůst," říká Vlasta Ulbrichová, předsedkyně spolku Václavka, jehož členové za peticí stojí.

Doba koresponduje s tím, kdy místní podnikatel Vivek Ojha zřídil v nedalekém areálu bývalého Dolu Žofie ubytovnu. Ta měla být údajně pro matky s dětmi a starší obyvatele Orlové, slušné lidi, kteří se dostali do svízelné životní situace.

A skutečnost? „Ještě jsem tady neviděl lézt přes plot matku s dětmi nebo jet s vozíkem plným železa," poznamenal hořce organizátor petice Štěpán Rajdus.

Místní tak nemohou nechat kola, sekačky a další věci na oploceném pozemku, aniž by se museli bát, že už je neuvidí.

„Myslíme si, že je tady už přeubytovnováno, a proto se bráníme dalším ubytovnám a rozšiřování kapacit těch stávajících," řekl Štěpán Rajdus.

Jak uvedla předsedkyně spolku, není zřejmé, kolik ubytoven v Porubě celkem je. Některé rodinné domy se tak nenazývají, i když fakticky ubytovnami jsou.

„V Dělnické ulici stojí jeden rodinný dům, který sice formálně nemá status ubytovny, ale jako ubytovna slouží. Sousedé si stěžují na hluk, značný výskyt cizích osob nebo pohyb dodávkových aut zejména v časných ranních a večerních hodinách," konstatovala Vlasta Ulbrichová.

Podněty od lidí, pro které se stala situace neúnosnou, motivovaly členy spolku Václavka k akci a vyvolali společné jednání s vedením města a policie. „Oceňujeme, že zástupci vedení města přišli, ale v zásadních záležitostech neměli konkrétní odpovědi a jejich písemné stanovisko nenaznačilo, jaká opatření byla přijata, abychom tady mohli v klidu žít," řekla Ulbrichová.

Jak dodává, odpovědnost zastupitelů by neměla končit tím, že nějakou ubytovnu schválí. „Odpovědnost zastupitelů tímto rozhodnutím, právě naopak začíná. Součástí rozhodování by měl být připravený a přednesený strategický plán," myslí si předsedkyně Václavky.

Zastupitelé by podle ní měli stanovit, jakým způsobem a kdo bude sledovat, zda i v budoucnu slouží objekt účelu, ke kterému byl schválen, jak a kdo bude hlídat, zda je dodržován ubytovací řád a jakým způsobem a kdo bude sledovat, jaká je v ubytovně kumulace lidí apod.

Vzhledem k tomu, že s přístupem zástupců města nejsou občané spokojeni, vznikla petice, kterou podepsalo 544 lidí, a byla předána zastupitelům.

Město se podle tvrzení místostarosty Radislava Mojžíška snaží oblast monitorovat a zvýšilo počet strážníků, kteří na oblast dohlížejí.

„Současně byli lidé vyzváni ke spolupráci s Policií ČR i s městskou policií, dostali telefonní čísla, na která mohou neprodleně hlásit pohyb podezřelých osob v této lokalitě," uvedl orlovský místostarosta.

Připustil, že v lokalitě je více ubytoven, nicméně pouze jedna byla řešena s městem. Ostatní prý vznikly na základě platného územního plánu a patří soukromníkům.

Jak ale místostarosta dodal, ubytovny už zkontrolovali hygienici i cizinecká policie.

„Zpětně nelze ubytovny zakázat. Je tady do budoucna jediná šance, a to změna územního plánu, kde by bylo uvedeno, že bydlení typu ubytoven nebude v souladu s územním plánem," dodal Radislav Mojžíšek.