Jak se má člověk chránit, když už vyrazí do přírody?
„Lidé by měli nosit světlý oděv, na kterém jsou klíšťata vidět a z hladké látky, která znesnadňuje přichycení. Vhodná jsou navíc některá méně pohodlná opatření – nohavice zasunout do ponožek a do bot, kalhoty utáhnout opaskem a rukávy utěsnit gumičkou. Doporučuje se také boty, rukávy, pro děti pokrývky hlavy nastříkat repelenty, prodejny nabízí řadu značek. Je vhodné se i během pobytu v přírodě pravidelně prohlédnout a je-li zjištěno klíště, ihned jej průběžně odstranit."
Jakým místům by se měl člověk vyhýbat, aby si jej klíště „nenašlo?"
„Klíšťata se nacházejí na okrajích lesů, na pasekách, na loukách, ale také ve velkých městských parcích. Mají v oblibě vlhké prostředí a podrost – trávu, keře, nízké stromky. V přírodě ani v parcích bychom proto neměli uléhat přímo na trávu dokonce ani na deku. Pokud vyrážíme do oblastí vysoce zamořených klíšťaty, měli bychom se pohybovat pouze po vyznačených turistických trasách. A pokud vlastníme zahrádku, měli bychom udržovat trávu co nejnižší."
Existuje spousta teorií, jakým způsobem klíště vytáhnout. Jaký je ten nejvhodnější?
„Nejvhodnější je ten, který máte naučený a který vám funguje bez přetržení klíštěte. Já sám používám trochu netradiční metodu. Zápalkou kroužím těsně kolem přisátého klíštěte a je jedno jestli točím doprava nebo doleva, a ono se nejpozději do minuty pustí. Ale pozor, velmi čiperně leze dál. Je proto dobré mít připravený papír, na který klíště shodíte a následně zlikvidujete. Použijete-li místo zápalky vatovou štětičku na čištění uší, dosáhnete uvolnění klíště a toto zůstane chyceno ve vatě. Jistě existují místa, kde tato metoda není ideální, např. meziprstní štěrbiny na nohou. Zde, ale samozřejmě i kdekoliv jinde, je nejvhodnější zakápnout klíště Ixodermem, který zparalyzuje klíště a navíc desinfikuje kůži. Klíště tedy nevypudí zárodky chorob do ranky. A nyní jej uchopíme pinzetou na klíště co nejblíže kůže a vytáhneme kolmo, tedy bez kývání, ven. Pokud už se klíště přetrhne je vhodné zbytek hlavičky odstranit buď svépomocně nebo cestou chirurgické ambulance."
Jak je to s očkováním, je vhodné se proti encefalitidě nechat očkovat a kdy je případně nejlepší se nechat očkovat?
Očkování je suverénní metodou jak zabránit tomuto onemocnění, které sice není časté, ale i při dobrém průběhu vyřadí pacienta na několik měsíců z jeho běžného života. Každoročně je nás prokázáno průměrně 600 až 800 případů klíšťové encefalitidy, více případů hlásí jenom Rusko. U řady z nakažených zůstávají dlouhodobé, mnohdy trvalé následky jako je třes, nesoustředěnost, únava, bolesti hlavy. Optimální očkovací schéma – začít v průběhu zimních měsíců, v době kdy je minimální riziko přichycení klíštěte. Po první dávce se v odstupu 1 až 3 měsíců podá druhá dávka vakcíny – tyto 2 dávky zajistí ochranu na nejbližší sezónu. S odstupem 9 až 12 měsíců po 2. dávce se podává 3. dávka, která prakticky u všech očkovaných zajistí imunitu minimálně na 3 roky. První přeočkování se doporučuje za 3 roky a následná přeočkování každých 5 let již jen jednou dávkou."