Podle orlovské poslankyně Jany Drastichové (VV), to ale není ani zdaleka jisté. „Na schůzce na Ministerstvu financí jsem se dozvěděla, že tam zatím tento projekt projekt neviděli," sdělila Jana Drastichová.

Vůbec prý tak není jisté, že město na projekt v hodnotě okolo 300 milionů dostane slíbenou dotaci.

Minulé vedení města se přitom ohánělo tím, že město dostane na rekonstrukci čtvrtmiliardovou dotaci. „Přitom jediné, co mělo vedení města v ruce, je věta z mezirezortní komise, že ´doporučuje projekt k realizaci´. Ale vzhledem k tomu, že jde o projekt nad 200 milionů, má poslední slovo ministr financí," upozornila orlovská poslankyně.

Původně se mluvilo o tom, že město zaplatí zhruba jen 11 milionů na lavičky, osvětlení a kašnu. Loni v dubnu město zjistilo, že polyfunkční domy bude muset postavit za své vlastní peníze.

Město oznámilo, že si na stavbu těchto domů vezme padesátimilionový úvěr. „Viděla jsem tabulky, podle kterých by to mělo být přes 100 milionů. Ale i kdyby to bylo jen těch 50, i tak to jsou velké peníze. Město se bez těchto domů může obejít, nedovedu si představit, že by za současné situace dokázalo naplnit komerční i bytové části solventními nájemníky. nelze počítat ani s tím, že by je někdo za tu cenu odkoupil. Hrozilo by, že domy zůstanou prázdné a městu na krku se všemi náklady na provoz," dodala Jana Drastichová.

Náměstí bez domů a parkovišť?

Řešení? Podle poslankyně celý projekt přepracovat a udělat jednodušší náměstí.

„Proč tak megalomanský projekt s domy a podzemními garážemi? Bez těchto věcí by projekt stál méně než 200 milionů a téměř celý by ho mohlo zaplatit ministerstvo," tvrdí Jana Drastichová. Orlová by se tak mohla dočkat nového náměstí dříve a bez velkého zadlužení. To potvrdil také vedoucí oddělení ekologických škod Ministerstva financí Jaroslav Zima.

„Pokud půjde o náměstí bez podzemních a nadzemních staveb, tedy o vydlážděnou základovou desku se zelení, s osvětlením a třeba i se základy pro kašnu, může padnout rozhodnutí velmi rychle a můžeme vyhlásit výběrové řízení na zhotovitele. Pokud bude projekt obsahovat nějaké podzemní garáže a domy, nemusí ho vedení ministerstva vůbec schválit," sdělil Jaroslav Zima s tím, že peníze ve fondu rapidně ubývají a na všechny plánované projekty se nemusí dostat.

Místostarosta Martin Sliwka chce s úvahami, co vše na novém náměstí bude, počkat až na schůzku s představiteli Ministerstva financí.

„Na ministerstvu došlo k personálním změnám, v nejbližší době budeme kontaktovat osobu, která má tyto projekty na starosti," řekl Sliwka.

Ten také upozornil na to, že projekt je již přichystán a pokud by nějaká změna nastala, tak by se musel přeprojektovat.

Polyfunkční domy a podzemní parkoviště na novém náměstí nepotřebujeme, říká Jana Drastichová

Již zhruba šest let čekají Orlované na rekonstrukci Náměstí 28. října. Zastupitelé na předminulém zasedání zastupitelstva schválili záměr úvěru na stavbu polyfunkčních domů. Jejichž stavba by měla stát až 110 milionů. Podle poslankyně Jany Drastichové (VV) přitom Orlová tak drahé náměstí nepotřebuje. Kritizujete dnes již bývalé vedení města za nynější podobu náměstí, tu si ale přece vybrali sami obyvatelé…

Město tvrdí, že uspořádalo referendum, ale byla to jen anketa mezi lidmi. Problém je v tom, že lidé sice viděli návrhy, ale neviděli žádná čísla, především kolik to bude stát. Je pak logické, že si vybrali návrh, který vypadal na první pohled nejlépe. Kromě toho anketa proběhla v roce 2008, nyní je úplně jiná ekonomická situace

Myslíte si tedy, že polyfunkční domy nebo podzemní parkoviště Orlová nepotřebuje?

Nejen já si to myslím. Když se bavím s lidmi, tak se mě ptají, proč tam musí být ty budovy, proč nestačí, aby na náměstí bylo pár laviček a stromů, aby se náměstí vydláždilo a poskytlo hezké, příjemné a bezpečné prostředí. Orlová by měla nové náměstí rychle a skoro zadarmo, protože by jej téměř celé zaplatilo Ministerstvo financí.

Bývalý místostarosta nicméně již dříve argumentoval, že by v případě změny muselo město zaplatit ministerstvu kolem šesti a půl milionu za zmařenou dokumentaci…

To je pravda. Město přijalo usnesení, že projekt zaplatí ministerstvu, ale zároveň by se z dosavadního projektu mohlo vycházet při zpracování nové dokumentace, takže by se nezmařila celá částka. A navíc by náměstí bylo postaveno rychleji a levněji. Není lepší obětovat těch necelých sedm milionů a ušetřit dalších více než 100? Nehledě na to, že ještě není jasné, zda se ta částka nevyšplhá nahoru. Uznatelné náklady se mohou změnit, a tím i poměr mezi tím, co má zaplatit ministerstvo a co město.

Na druhou stranu, nepomohlo by podzemní parkoviště řešit situaci v centru?

Pokud lidé chtějí přijet do centra nakoupit, mohou zaparkovat na určitou dobu u Alberta nebo Esamu, v tom problém nevidím. Problém opravdu nastává, pokud lidé přijedou z práce a chtějí někde zaparkovat přes noc. Bohužel podzemní parkoviště bude určeno především těm, kteří jdou na úřad nebo do domů na náměstí. Můj názor je tedy ten, že další parkoviště se závorami problém s parkováním v Orlové nevyřeší.