Zdeněk Vohradník si ve svých devětasedmdesáti letech zřídil vlastní webové stránky, které se staly bezplatnou poradnou pro všechny seniory, již také našli zálibu v surfování na internetu. Jeho profil můžete najít dokonce i na Facebooku.

„Loni jsem zjistil, že se mé vnučky vrstevnicím chlubí, že jejich téměř osmdesátiletý děda má vlastní webové stránky. Některé dívky to tak zaujalo, že mi nabídly přátelství na facebooku," směje se Zdeněk Vohradník.

Mohlo by se zdát, že je mezi svými vrstevníky čestnou výjimkou, ale až tak úplně ne. Internet je nedílnou součástí života nejen mladší a střední generace, ale čím dál více v něm nacházejí zálibu i senioři, kteří jej využívají v mnoha směrech. Potvrzují to lidé, kteří se seniory pracují a učí je internet používat.

,,Naši pobočku na internet denně navštíví přibližně šest seniorů, kteří také vyhledávají rady, jak s internetem pracovat. Jejich dotazy jsou zaměřeny na různá témata. Týkají se například i sociálních sítí, neboť senioři nalezli pro ně zcela novou a výhodnou formu komunikace s jejich dětmi, přáteli a rodinami," řekla Kateřina Czyžová z Regionální knihovny v Karviné.

Její slova potvrzuje taktéž knihovna v Havířově. „Zájem o počítačovou gramotnost u seniorů stále roste. Některé naše pobočky jsou dokonce natolik vytížené, že si musí psát pořadníky," uvedla ředitelka havířovské knihovny Dagmar Čuntová.

Dodala, že zvýšený zájem je především o užívání e-mailu a skypu, skrze který se mohou senioři spojit s příbuznými po celém světě.

V knihovnách se mimo jiné pořádá mnoho akcí a kurzů zaměřených na práci s počítačem pro úplné začátečníky. „Již pět let provádíme takzvanou malou školu internetu pro seniory, kdy s nimi dle jejich požadavků a znalostí práce s počítačem pracujeme vždy zhruba ve třech až pěti setkáních," řekla Renáta Nevelöšová z knihovny v Českém Těšíně.

Přístup starších lidí k internetu a počítačům se podle ní stále zlepšuje. „Senioři jsou stále odvážnější a k počítačům si hledají svou vlastní cestu a my jim fandíme a jsme jim k dispozici, kdykoliv potřebují radu," dodala Renáta Nevelöšová.

Podle Českého statistického úřadu až jednadvacet procent seniorů využívá počítač, devatenáct procent přímo internet a jejich počet se stále navyšuje. Internet se tak stává přímou součástí života všech lidí, nehledě na věk.

Bibiána Balicka