Párů, které by soutěžily v latinskoamerických nebo standardních tancích, je jako šafránu, a taneční kluby sice fingují v každém městě, ale o plných stavech rozhodně mluvit nemohou.

Nejhorší je asi situace v Karviné, kterou v současné době reprezentují pouze dva tanečníci – Tomáš Waloszek a Marek Kypús. Jsou však registrováni u klubů v jiných městech a za kvalitními tréninky musejí dojíždět kilometry daleko.

Úspěchy místních klubů však lze připomenout – mezi jeden z největších patří Mistrovství České republiky v latinskoamerických tancích, které se konalo v roce 2005 právě v Karviné.

„Tehdy se do Karviné sjely taneční špičky z celé České republiky," vzpomíná Filip Swětík z Horní Suché, jenž se této soutěže sám zúčastnil. 

Taktéž Dům kultury v Orlové má bohaté zkušenosti s pořádáním tanečních soutěží, avšak v poslední době se dveře pro tyto typy akcí neotvírají. „Když jsem v roce 2006 nastoupil do tanečního klubu v Orlové, byly tam spousty dobrých tanečníků. Ale při mém loňském odchodu se taneční páry daly spočítat na prstech jedné ruky," míní bývalý karvinský tanečník Jan Kubek.

Jeden z reprezentantů Karviné, Tomáš Waloszek v tom vidí problém většího rázu, než by byl pouhý nedostatek zájemců. „Svou roli zde, podle mě, hraje také nedostatečná podpora města a malá medializace," myslí si Waloszek.„Prakticky vše je dnes po diktátek ekonomiky a dotklo se to nejen společenského tance. Je finančně zajímavější uspořádat na podzim krátkodobý taneční kurz s desítkami párů, nežli se skrze celý rok starat o taneční klub, jenž vyžaduje získávání finančních prostředků na nájmy, reklamu a shánění kvalitních lidí," říká Waloszek.

Stejný názor má i Jaroslav Jaglarz, taneční trenér a šéf orlovského Tanečního klubu Domino. „Mám dojem, že sportovní společenský tanec na Karvinsku opravdu mizí. Dětští tanečníci už odešli, dorostenci se ještě jakžtakž drží. Jednak za to může zřejmě finanční situace, ale také nechuť lidí provozovat nějakou aktivitu," řekl Jaglarz.

Snad se ale blýská na lepší časy. Právě v Karviné vyvíjí usilovnou činnost Klub společenských tanců Quick, který také přijímá nové zájemce o standardní a latinskoamerické tance. Přijímáme děvčata i chlapce od 7 let. Taneční kluby fungují také v Českém Těšíně (MARENDI) i v Havířově (Flodur).

V Havířově nouze o výuku tance není (laickou). Nabídka je široká, a podle ředitelky Městského kulturního střediska Havířov Yvony Dlábkové je o taneční kurzy i pohybovou výchovu z řad veřejnosti extrémní zájem. Pod dohledem tanečních mistrů Miroslava Kuchaře a Ivety Frolové se zájemci ve 14 lekcích mohou seznámit se základními kroky klasických tanců.

BIBIÁNA BALICKA