Reprezentace už si havířovskou věže se stupni ve výšce 3, 5 a 10 metrů vyzkoušela loni. „Byli jsme spokojení a proto jsme si naplánovali další soustředění opět v Havířově. Původně jsme sice plánovali, že budeme cestovat po celé republice, ale tady v Havířově je to ideální, takže je možné, že tady budeme soustředění pořádat každoročně," vysvětlila vedoucí výpravy Lucie Jeřábek Absolonová.

Mezi skokany jsou jak ostřílení borci, kteří se mohou pyšnit mnoha tituly ze soutěží doma i v zahraničí, i úplní začátečníci, kteří teprve pilují skokanskou techniku.

„Tentokrát máme s sebou i nováčky, které zaučujeme. Důležitá je gymnastická příprava. Ti zkušenější si připravují své sestavy pro Mistrovství ČR se zahraniční účastí v Hříměždicích. Tam se bude skákat z výšky 12 a 16 metrů," dodala Absolonová, která má na svém kontě rovněž řadu významných skokanských úspěchů.

V jejích šlépějích už kráčejí mladé naděje. Jednou z nich je i dvanáctiletý Denis Vantuch: „Já skáču asi dva roky. Ke skokům do vody jsem se dostal přes gymnastiku. Věž v Havířově se mi líbí, jen ta voda je studená."

Pro o rok staršího Honzu Slánského jsou skoky do vody elegantním sportem. „Skáču už čtvrtým rokem. Zvládám i náročnější skoky a mám za sebou první úspěchy v oficiálních soutěžích," pochlubil se mladý sportovec.¨

„Jsem rád, že se reprezentantům naše koupaliště líbí a naši věž si vybrali k přípravě pro soutěž. Zkrátka však nepřijdou ani ostatní návštěvníci koupaliště, protože jsme se se sportovci domluvili na ukázkových skocích. Dopoledne budou trénovat vlastní sestavy a odpoledne do tréninku zařadí ukázkové bloky pro veřejnost. Lidé se na profesionální skokany mohou těšit až do pátku," řekl ředitel Správy sportovních a rekreačních zařízení Václav Wicher.

Jestliže se reprezentanti připravují na extrémní skoky do lomu, na havířovském koupališti se už teď připravuje 2. ročník v soutěži amatérských skokanů z desetimetrové věže. Přihlásit se bude moci každý, kde si troufne. „Soutěžit se bude v srpnu. Termíny ještě upřesníme podle počasí. Jeden den by byl tréninkový, druhý chceme pojmout jako Open finále, do kterého se mohou přihlásit všichni zájemci. Skoky bude opět hodnotit porota," doplnil ředitel Wicher.

Zdroj: Youtube