Málokdo však zná historii a půvab této obce. A kdo může vědět o tomto místě víc, než místní obyvatelé?

„Jsem tady spokojený, bydlím tady už spoustu let. Je tu klid a máme zde vše, co ke každodennímu životu potřebujeme. Obchod, poštu a hlavně zdravotní středisko, navíc bezbariérové, a to starší obyvatelé ocení," řekl šestašedesátiletý Zdenek Toman.

Tentýž názor má i osmnáctiletý Tomáš Novotný, který si chválí místní klid ve srovnání s chaosem ve městech, chybí mu však podniky pro mladé.

„Uvítal bych víc hospůdek nebo kluboven. S billiardem, kulečníkem, šipkama a třeba nějakou zkušebnou pro začínající kapely," sdělil mladík redaktorce Deníku.

Největší starost místním obyvatelům však dělají důlní vlivy, které z velké části ovlivňují jejich každodenní život.

„Co mě trápí, je to, že nikdy nevíme, jak to s námi bude. Zem se klepe, baráky se propadají a nemůžeme vědět, kdy to přijde. To je to největší zlo, proti kterému nic nezmůžeme," řekl třiačtyřicetiletý Jan Havlík.

Stejný názor na obec má, ve spojitosti s důlními vlivy, také starostka obce, Květuše Szyroká. „Naše obec měla smůlu především na důlní činnost, která z velké části ovlivnila životy všech obyvatel. Doufáme, že se tady vše zase navrátí do původního stavu a tyto situace se už nebudou opakovat. V obci zlepšujeme bytové fondy, právě jsme dostavěli nové byty a opravujeme Národní dům. Počítáme u nás také s vytvořením silniční komunikace, která se stane dobrým spojením mezi Karvinou a Orlovou. Narodila jsem se zde, žije se mi tady dobře a určitě není jiné místo, kde bych chtěla dožít," prozradila starostka pro náš Deník.

Bibiána Balická