Podnětem k velkému smutečnímu setkání byla sebevražda 37letého místního Roma. „Muž byl nalezen ve sklepních prostorách restaurace Bivoj v Jarošově ulici. Z vyšetřování, které nadále pokračuje, vyplynulo, že muž v restauraci pracoval. Po skončení provozní doby zůstal v podniku sám, sešel do sklepa, kde se oběsil na elektrické prodlužovací šňůře přivázané o vodovodní potrubí pod stropem. Dopis na rozloučenou nebyl nalezen, motiv sebevraždy se zatím upřesňuje," řekla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Úmrtí vyvolalo v romské komunitě tradiční velmi emoční výboje. Večer se početná skupina sešla v domě v Klimšově ulici, kde zemřelého bujaře zapíjeli.

„S ohledem na početnou skupinu osob, motiv jejich setkání a existující předpoklad, že by se situace mohla vyhrotit, přijala policie preventivní opatření. Ta spočívala v soustředění většího počtu policistů z místních oddělení a krajské pořádkové jednotky. K silovému zákroku však nedošlo, účastníci sešlosti se nad ránem pokojně rozešli," dodala mluvčí.

Protože se romská komunita se svými zemřelými loučí i po několik dnů, bude policejní opatření trvat po celou dobu, minimálně do pohřbu.

Společně s policisty dohlížejí na klid v lokalitě i strážníci. Hlídky v noci nafasovaly přilby a byly připravené k zákroku. Stejně tak byli do lokality přesunuti psovodi. Zákroku však nakonec nebylo zapotřebí.

„Ve spolupráci s republikovou policií byla přijata opatření. Dohodli jsme se na určitém způsobu dohledu. Vše však organizuje Policie ČR," potvrdil ředitel MP Havířov Bohuslav Muras.

Policisté a strážníci i nyní oblast starého Šumbarku hlídají. Skupina Romů se v pátek dopoledne vypravila na policejní okrsek. „Lidé ve smutečním oblečení chtěli hovořit s vyšetřovatelem, který má na starost vyšetřování sebevraždy," dodala mluvčí Viačková.

Podle policie sebevražda nijak nesouvisí s případem, který se na počátku července odehrál právě na Šumbarku. Deník o něm informoval v článku: Výrostek v Havířově zbil a znásilnil nezletilého chlapce

"Ne, nemáme žádné informace o tom, že by sebevražda nějakým způsobem souvisela s tímto případem," řekla Deníku policejní mluvčí. 

Čtěte také: V noci musely proti násilí zakročit pořádkové jednotky