A pokud se nestane zázrak, skončí jako sklad nebo možná nebude vůbec. Snahy o její záchranu například prohlášením za kulturní památku totiž skončily nezdarem.

Ministerstvo kultury si vyžádalo stanoviska karvinského magistrátu, úředníků Moravskoslezského kraje i památkářů, kteří unisono řekli „Ne", a o prohlášení za kulturní památku vůbec jednat nebude.

Všechny tři instituce sice připouštějí, že objekt má historickou hodnotu, ale pouze lokální. Podobné nádražní budovy stojí například v Dobré u Frýdku-Mísku, Hnojníku či ve Fulneku.

„Nádražní budova v Karviné svým stavem zachovalosti, významem pro železniční dopravu, ani architekturu nepředstavuje nemovitost, která by měla být chráněna jako kulturní památka," píše se v písemném stanovisku Úřadu Moravskoslezského kraje, které odešlo z Ostravy na Ministerstvo kultury.

Úředníci karvinského magistrátu jsou toho názoru, že budova nesplňuje požadavky na prohlášení za kulturní památku mj. proto, že schází původní vybavení a provedení interiéru. Obávají se také komplikací při záchranných stavebních pracích a omezení možností vlastníka, jak s touto stavbou naložit.

Majitelem budovy je Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) a ta už dříve oznámila, že budovu nijak nevyužije a plánuje ji prodat. To by se mohlo stát ještě do konce letošního roku.

Zklamaný z rozhodnutí úředníků je i Roman Lindner, muž, který návrh na prohlášení budovy za kulturní památku podal. Vadí mu přístup úřadů k historickým památkám, kterých má Karviná už tak velmi málo.

„Když jsem toto vyjádření četl, nemohl jsem věřit, jak se magistrát staví k historii města a významu této budovy. Až štítivými slovy vyjadřuje své záporné stanovisko, že nechce, aby v Karviné byla tato budova prohlášena za kulturní památku. Mrazí mě z toho v zádech a mám chuť se odsud odstěhovat. Ne pro mé zklamání k věci, ale proto, že na magistrátu nepracují patrioti města, ale bezduší razítkáři, až se člověk bojí, čeho všeho jsou schopni a co ve městě ještě mohou provést," tvrdí Roman Lindner, který doufal, že najde u úřadů zastání, podaří se mu budovu zachránit a zřídit v ní například malé železniční muzeum.

Čtěte také: 
Milovník železnice chce ze starého nádraží udělat minimuzeum
Z bývalé nádraží budovy zřejmě bude ubytovna