Dny plné programu pro děti připravilo občanské sdružení ADAM, kterému vyšlo vstříc vedení Dětského domova se školou v Těrlicku (DD) a sdružení Podané ruce. „Jsme rovněž zařízení pro děti, proto jsme naše zázemí poskytli i pro pořádání tohoto příměstského tábora," potvrdila ředitelka domova Eva Němečková.

Děti, které kvůli své nemoci vyžadují velmi citlivý přístup, jsou na táboře v kontaktu se svými blízkými. Tábora se účastní jejich sourozenci, se kterými zdolávají úkoly a hry.

„My se sdružením ADAM spolupracujeme celoročně, pořádáme pro ně sportovní, výtvarné a další aktivity. Tábor je vlastně vyústěním té celoroční spolupráce. Loni jsme tábor vyzkoušeli uspořádat poprvé se sedmi dětmi, letos už je to druhý ročník a dětí je devatenáct. Zvláště je vedena skupina sourozenců, která má vlastní program, ale přesto jsou společně s dětmi, jež jsou autistické. Zásadní rozdíl proti běžnému táboru je ten, že máme pro každé dítě asistenta. Je tady i jedna speciální pedagožka s vlastním dítětem a tři další odborné asistentky," řekla vychovatelka DD Libuše Gelnarová.

Pestrý program je pro děti připraven na celý týden. V pondělí zdolávaly lanové atrakce a vyzkoušely si plavbu na člunech po přehradě. V úterý podniknou celodenní výlet do Jablunkova, kde se svezou na bobové dráze, ve středu je čeká branný den, ve čtvrtek výlet do lanového centra v Ráztoce a v pátek stráví den s koňmi na statku.

„Autistické dítě má po celou dobu u sebe asistenta. Musí od něj vědět, co bude dělat, jak dlouho to bude trvat a kdy bude konec. U dětí s poruchou autistického spektra je potřeba jasné a srozumitelné prostředí s individuálním přístupem. U nich nemá smysl zvyšovat hlas nebo být netrpělivý," vysvětlil dětský a dorostový psycholog Přemysl Mikoláš ze Speciálního pedagogického centra pro klienty s poruchou autistického spektra a vady řeči v Ostravě-Zábřehu. 

Cílem tábora je podle něj pomoc rodičům těchto dětí, protože lidé nemají představu, jak náročná je péče o dítě s autismem. „Na těchto dětech není postižení na první pohled vidět a rodiče se často setkávají s odsouzením ze strany laické veřejnosti," říká Mikoláš.