Tráva je ještě udusaná po „náletu" kolotočůchtivých návštěvníků tradiční stonavské pouti, přesto tady nenajdete ani smítko nepořádku. Dominantou této krásné a klidné obce je římskokatolický kostel svaté Maří Magdalény, v němž se pravidelně konají bohoslužby.

Z téměř dvou tisíc obyvatel, žijících v několika částech obce, se s Deníkem o své postřehy podělil Eduard Sliwka.

„Bydlím tady tři roky u dcery, předtím jsem bydlel v Karviné. A život tam a tady se nedá srovnávat. S šachtou neuděláme nic, i když někomu to může vadit, my jsme zvyklí vykouknout z okna a podívat se na ni," řekl.

Také dodal, že se obec stará o své obyvatele seč může. „Máme tady vše. S vnoučaty můžu jít do dětského koutku, na golf, zahrát si tenis nebo fotbal. A se známými se scházíme v Dělnickém domě, kde si občas dáme pivko," sdělil s úsměvem.

A právě důl ČSM a Darkov jsou nepostradatelnou součástí obce, která však už nejedné rodině způsobila vrásku. Spoustu domů a pozemků zde společnost OKD vykoupila z důvodu rozšiřování těžby, nicméně těmto lidem byl nabídnut ihned pozemek nový, i když v jiné části této klidné obce, na kterou mnozí nedají dopustit. Pár chybiček by se však našlo.

„Chybí mi tu lepší gastronomie a častější autobusové spoje, ale v rámci možností jsem spokojená. Mám ráda klid, dobré sousedy, líbí se mi minigolf a okolí PZKO, kde se dá příjemně posedět," prozradila Radka Štrublíková.

Dobře se zde žije také Lucii Stawowczykové, která bydlí v místní nové bytové zástavbě s přítelem.

„Žiju ve Stonavě už od malička a jsem tady spokojená. Líbí se mi místní příroda, okolí a zdejší lidé. Co bych ale uvítala, je například letní koupaliště, častější autobusové spojení a možnost výběru z bankomatu," sdělila Deníku.

Život s OKD

Starosta obce Ondřej Feber si pochvaluje, že se s blížícím koncem volebního období povedlo splnit většinu závazků, které vedení obce naplánoválo.

„Postavili jsme nové bytové domy, opravili jsme velkou část kanalizace a také máme dvě nová hřiště. Hodně jsme věnovali sportu a opravě kulturních památek," vypočítává starosta.

Bohužel i Stonavy se dotkla problematická situace v OKD, jelikož tato malá obec je závislá na odbytu uhlí.

„V době, kdy se dolům dařilo, jsme stihli velkou část rekultivace, zbývá nám už pouze jedno kaliště. Těší mě, že také lidé z okolních měst se jezdí do naší obce odreagovávat, vzkvétá zde turistika, rybaření i návštěvnost kulturních akcí," dodal Feber.

Bibiána Balicka