Obyvatelé mohou nakoupit v několika obchodech, nechybí samoobsluha, večerka, trafika a dokonce i prodejny elektra.

Jako jedna z mála menších obcí regionu se mohou Dětmarovice pochlubit bankomatem. Ideální život kazí obyvatelům snad jen jediná věc… Hustá doprava.

„Nutně potřebujeme obchvat, těch aut je opravdu moc, nejde pořádně přejít cestu," vysvětluje Petr Karas. Ten má navíc dům hned u silnice.

Takže projíždějící auta cítí doslova na vlastní kůži. „Nejhorší jsou kamiony. Vadí nám hluk a otřesy, už se bohužel objevují i praskliny," kroutí hlavou obyvatel obce. Jak ale jedním dechem dodává, určitě by neměnil.

V Dětmarovicích je spokojen. „Jsem rád, že se opravuje centrum obce, škola má novou fasádu a rekonstrukcí prošlo i zdravotní středisko. Navíc tady naše rodina žije od roku 1904," prozrazuje Karas.

V Dětmarovicích je spokojen také Vladimír Míček. „Je tu ticho a čisto a ani ta kriminalita tu není nijak hrozná," uvažuje starší muž.

Na otázku, zda by Dětmarovice vyměnil za město, má jasnou odpověď. Ne. „Určitě bych se nestěhoval. V paneláku bych neměl kam dát kozy a koně, které mám u domu," usmívá se Vladimír Míček.

Vesnický život mu dokonale vyhovuje, nestěžuje si ani na kulturní vyžití. „Máme obecní slavnosti, na kterých jsem každoročně. Kromě toho obec pravidelně organizuje i výlety do divadla," dodává muž.

A co mu zde vadí? „Tady ta ´dálnice´," ukazuje Vladimír Míček na silnici, po které zrovna projíždí jedno auto za druhým. Obchvat by přivítal i Drahomír Stošek.

Také jemu vadí, že nejde bezpečně projít na druhou stranu. „Také mi tu chybí sběrný dvůr, o kterém se už dlouho hovoří. Tím, že má člověk zahradu a rodinný domek, by jeho služeb využil," myslí si muž.

Podle starosty Ladislava Rosmana, se začne stavět sběrný dvůr co nevidět. Vše je nyní připraveno, zbývá jen podepsat smlouvu o dílo. „Chceme dodržet termín otevření leden 2014," řekl starosta obce. Mnohem složitější je otázka obchvatu. Tam je to podle něj běh na dlouhou trať.

„Stále na tom ovšem pracujeme, neustále komunikujeme s ministerstvem, loni jsme měli i podpisovou akci k tomuto problému," řekl Ladislav Rosman.

Na dalším zasedání zastupitelstva se bude projednávat výhled do roku 2020, podle starosty by mezi priority měla patřit oprava místních cest, kanalizace, výstavba jeslí, rozšíření kapacit domu s pečovatelskou službou a stavba nového sportovního areálu.

Centrum Dětmarovic.