V Bohumíně tento týden přišli s novinkou, která by frontám měla zabránit. Řidiči z Bohumína a také z Rychvaldu nebo Dolní Lutyně si mohou díky internetové aplikaci zjistit, zda se také jich týká letošní výměna.

„Na speciální stránce jsme na našem webu vytvořili vyhledávací pole, které jsme propojili s aktuální databází řidičů z odboru dopravy. Stačí tak zadat číslo řidičáku a jeho majitel se okamžitě dozví, jestli si ho musí nebo nemusí vyměnit," informoval informatik Jiří Rozsypal z bohumínské radnice.

Za necelý týden si ji už vyzkoušelo více než sto lidí.

V Bohumíně zbývá vyměnit ještě téměř 1500 řidičských průkazů. „Jednoduše řečeno se výměna týká těch řidičáků, které ještě nemají logo Evropské unie," sdělil vedoucí odboru dopravy Pavel Vavrečka.

Ostatní města zatím s podobnou aplikací nepočítají.

„Spuštění speciálního webu nepánujeme. Je to poslední etapa výměny starého typu řidičských průkazů a je k tomu jednoduchá pomůcka. Jsou to doklady vydané od začátku roku 2001 do konce dubna 2004 a jsou poslední, které nemají vyznačené datum platnosti," řekla mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková s tím, že všichni ostatní řidiči již mají nová oprávnění velikosti kreditní karty.

V Českém Těšíně zbývá vyměnit ještě asi 800 řidičáků. Jak mluvčí dodala, pokud budou chodit řidiči průběžně, pak se výměna do konce roku stihne. „Pokud ovšem tuto záležitost nechají na poslední chvíli, tak budou muset počítat s delšími frontami na úřadě a může docházet i k dlouhým čekacím lhůtám pro vyřízení dokladu," upozornila Dorota Havlíková.

V Havířově si řidiči podle mluvčí Evy Wojnarové své průkazy vyměňují disciplinovaně průběžně, proto ani tam nepřipravují nic mimořádného.

„Do konce roku zbývá vyměnit necelé tři tisíce řidičáků, z toho je u 350 majitelů věk vyšší než 70 let, je otázkou, zda si jej také přijdou vyměnit," uvedla mluvčí města.

Plynulou výměnu hlásí také z Orlové. Proto o zavedení počítačové aplikace nebo s rozšířením pracovní doby úředníků zatím nepočítají.

„Pokud by si to však situace vyžadovala, pak není problém obsadit třetí přepážku a zvládnout tak nápor. Denně jsou naši úředníci schopni obsloužit více než stovku řidičů," konstatovala mluvčí Nataša Cibulková.

Podle ní zbývá v Orlové vyměnit zhruba 1200 řidičských průkazů.

Necelé tři tisícovky z celkových šesti tisíc zbývá vyměnit také v Karviné. Fronty se zatím netvoří, ale jak upozornila mluvčí Šárka Swiderová, není dobré nechávat výměnu na poslední chvíli.

„Zatím neplánujeme navýšení hodin, máme od pondělka do čtvrtka, v pondělky a středy až do půl šesté večer. Je možnost rezervace na internetu to pak klient nečeká déle než pět minut," prozradila mluvčí karvinského magistrátu.

Na webu pak lidé najdou také data podaných žádostí, které už jsou vyřízené, nemusí tak chodit na úřad naslepo.