Kurzů pro veřejnost tam mají několik. Senioři chodí hlavně na ten první - ´Základy práce na PC´. U deseti počítačů, které v místní studovně mají, sedí průměrně u osmi z nich právě starší lidé. Ti se v kurzu naučí používat klávesnici a myš a pracovat se soubory, dokumenty a složkami. To všech ve čtyřech lekcích po dvou a půl hodinách.

„Senioři jsou na konci kurzu spokojeni a někteří se hlásí na další," dodala knihovnice.

Kromě kurzů specializovaných na určité programy, jako je Word nebo Excel, je připraven také kurz ´Základy práce s internetem´. Opět dvou a půl hodinové lekce, tentokrát pouze dvě.

„Návštěvníci se naučí vytvořit email, posílat elektronickou poštu, vkládat do ní přílohu, naučí se také pracovat s vyhledávačem a také jim poradíme užitečné stránky, jako jsou například mapy nebo kuchařky," dodala Andrea Kovácsová.

Plno mají na kurzech také v Městské knihovně Havířov.

„O kurzy je velký zájem, všech osm počítačů bývá obsazených," řekla knihovnice Lenka Teperová.

Kurzy trvají dva měsíce a mají sedm lekcí. Ty pro začátečníky jsou devadesátiminutové, ty pro mírně pokročilé hodinové.

„Začátečníci se seznámí s počítačem, naučí se napsat text, upravit nebo základy práce na internetu. V kurzu pro mírně pokročilé jde hlavně o prohloubení znalostí. Například se pracuje s fotkami, dělají prezentace nebo se tam důkladněji pracuje s internetem," vysvětlila knihovnice s tím, že ke každému návštěvníkovi přistupují individuálně.

Celkem tři kurzy vypsala Regionální knihovna Karviná. V pondělí ´Kurz práce s internetem´, v úterý ´Kurz práce s PC pro začátečníky´ a ve středu ´Kurz práce s PC pro mírně pokročilé začátečníky´.

„Každý kurz obsahuje pět lekcí po jeden a půl hodině, konají se v multimediální učebně v pobočce Karviná-Mizerov vždy od 13 do půl třetí," uvedla knihovnice Alice Stepková.

Podle ředitele karvinského úřadu práce Radka Foldyny mohou tyto kurzy lidem pomoci najít zaměstnání.

„Záleží na typu povolání. Někde je to už ale samozřejmostí, počítače jsou již téměř všude," zdůraznil Foldyna.