Policie už má k dispozici znalecký posudek, který vyhodnotil situaci, jenž předcházela tragické nehodě na Hlavní třídě. Stala se 1. dubna před polednem. Čtyřiatřicetiletý motorkář následkům zranění podlehl.

Znalec spočítal, že motocykl jel bezprostředně před střetem s osobním vozidlem Ford Escort dvojnásobnou rychlostí, než jaká je povolená.
Výpočet rychlosti vozidel v době kolize vyplývá z jejich konečného postavení, brzdných drah, stupně poškození, přičemž se bere v úvahu řada dalších zjištěných veličin. Vše je doplněno počítačovou animací, při které se simulují různé varianty.

Havířovský deník už krátce po nehodě měl dostatek informací o tom, že motorkář si spletl centrum města se závodním okruhem. Krátce před nehodou ho strážníci městské policie u čerpací stanice OMV upozornili, že za skrytou nebo sundanou registrační značku ho budou oznamovat na magistrát.

Od čerpací stanice pak vyrazil na cestu skrz město. Svědci potvrdili, že od světelné křižovatky u Elanu po Hlavní třídě k velkému kruhovému objezdu neváhal motorku zvedat na zadní kolo.

U Kulturního domu Petra Bezruče na jeho rychlou jízdu nestačil správně reagovat stejně starý automobilista vyjíždějící z vedlejší ulice Komenského. Motorkář narazil do levých zadních dveří fordu.

Motocyklista se sice snažil střetu zabránit. Svůj stroj těsně před kolizí položil na bok, ale náraz byl přesto tak silný, že auto otočil o 90 stupňů.
Ve městě to nebyla první nehoda, kdy motorkář havaroval ve vysoké rychlosti a přestože jel po hlavní ulici, byl nakonec uznán za viníka.
Také v tomto případě policejnímu komisaři nezbylo, než vyšetřování odložit, protože viník je po smrti a není koho trestat.