Pyrotechnik, který už více než 15 let dělá profesionální ohňostroje, a bezpočet Silvestrů strávil „v práci“, si letos řekl, že si udělá volno. „Nechce se mi, přiznává,“ čtyřicetiletý Tomáš Bryndáč, civilním povoláním hasič.

Když v jeho domě spatříte množství odborných knih a literatury o minách i granátech, uvědomíte si, že je to člověk, který ví, co střelný prach a rozbuška umí a jak moc mohou způsobit. „Je to můj koníček, zabývám se tím už od školy. Vždy mě bavila chemie, účastnil jsem se chemických olympiád,“ říká muž, pro kterého není problém sestavit téměř jakýkoli ohňostroj. Jeho nejoblíbenějšími jsou kulové pumy, které podle něj dělají nejkrásnější efekty.

Kromě tradičních ohňostrojů prý existují i denní, ale o ty nebyl moc zájem. A jakou nejzvláštnější zakázku dělal? „Nějací ekologové po mě chtěli ohňostroj jen v bílé a zelené barvě. Připravoval jsem se na to dlouho, ale dopadlo to dobře,“ říká Bryndáč.

Jako odborník ví, co výbušnina, byť určená pro použití laiky, umí a jaké problémy mohou při odpalování nastat. Největší nebezpečí jsou podle něj dvě: jednak konstrukčně-technická závada, a pak nesprávné odpalování zábavné pyrotechniky. „Nikdo nevíme, co výrobce do petardy nebo rakety dal, co třeba zapomněl, co nezapojil, či jinak zanedbal. Každopádně platí, když po zapálení třeba raketa nevyletí, nepřibližujte se k ní!“ nabádá Bryndáč.

Pro blížící se silvestrovskou noc má i další radu pro ty, kdo budou odpalovat rakety, petardy a další druhy pyrotechnických hraček: „Je třeba si pozorně přečíst návod, jak tu kterou věc odpálit a podle toho se řídit. Chyba se může stát vždycky, ale když budou ti, kdo pyrotechniku odpalují, zodpovědní, nebude jich tolik a hlavně nebude tolik úrazů,“ doufá pyrotechnik Tomáš Bryndáč.