V mrazivém počasí je nejhůře lidem bez střechy nad hlavou. Často je to táhne do prostor, kde je teplo – do supermarketů, čekáreny na vlakovém a autobusovém nádraží, sem tam využijí neuzamčeného vchodu v obytných domech a ustelou si ve sklepě či na chodbě.
Zatím policie nemá hlášen žádný případ umrznutí či podchlazení bezdomovce. „Snažíme se s bezdomovci vždy domluvit a nabídneme jim využití některého z azylových domů. Spolupracujeme s neziskovými organizacemi, se Slezskou diakonií. Naši strážníci bezdomovcům rozdávají vizitky s adresou ubytoven. Zkoušíme je zařadit do sociálního systému, ale ve většině případů je to marné. Tito lidé mnohdy ani po pomoci netouží, popíjejí alkohol a venku je jim dobře,“ dodává ředitel Petr Bičej.
Čas od času se objeví stížnost na bezdomovce, kteří obtěžují obyvatele města. „Nejvíce stížností a výjezdů máme na karvinské vlakové nádraží. Řešili jsme tam obtěžování cestujících, nepořádek a jednou i rvačku,“ říká Bičej.
O Štědrém dnu skončil jeden z bezdomovců na záchytce poté, co se procházel mezi jedoucími auty v Těreškovové ulici, ohrožoval provoz, vulgárně nadával a plival po řidičích. „Odvezli jsme ho na záchytnou stanici k vystřízlivění, kterou opustil ještě týž den večer. Dostal blokovou pokutu tisíc korun za veřejné pohoršení a neuposlechnutí výzvy,“ dodává dispečer karvinské městské policie Petr Osif.
V Orlové se bezdomovcům snaží pomoci úředníci sociálního odboru. „Pomáháme lidem bez domova zprostředkovat ubytování v noclehárnách a azylových domech. V Orlové na Klášterní ulici, dále v Karviné v noclehárně Bethel a v Havířově–Šumbarku v noclehárně Armády spásy. Také jim pomáháme při získávání sociálních dávek a vyřizování dokladů,“ přibližuje situaci Sylva Buzková z odboru sociálního a zdravotního.
Městská policie v Orlové má bezdomovce zmapované, ve městě je jich prý asi dvacet. Problémy jsou s nimi jen ojediněle. „Jsme s bezdomovci v denním kontaktu, známe je a snažíme se jim sociálně a lidsky pomoci. Nedávno jsme mezi bezdomovci dělali i průzkum ve spolupráci s městem a sociálkou,“ řekl zástupce ředitele městské policie Roman Galia. I tady strážníci rozdávají bezdomovcům letáčky s kontakty na azylové domy.