Dvacet minut. Tak krátká doba stačila dvaačtyřicetileté Romaně z Karviné k tomu, aby po 24 letech kouření s tímto zlozvykem skoncovala. Jak je to možné? „Kouřila jsem od svých osmnácti let průměrně tak krabičku denně. Samozřejmě záleželo na situaci, někdy to bylo o mnoho cigaret denně víc. Měsíčně jsem do cigaret investovala 1600 korun," svěřila se žena.

Jako většina kuřáků se snažila během této dlouhé doby s kouřením přestat. Dosud ale bezúspěšně. „Vydržela jsem tak maximálně týden. Pokaždé se totiž dostavily abstinenční příznaky. Nejhorší bylo, když nastala stresová situace. To jsem si pokaždé znovu zapálila," dodává.

Metodě, kterou se zkusila vyzkoušet loni v říjnu, zprvu vůbec nevěřila. „Viděla jsem nabídku nového rehabilitačního centra. Tvrdili, že po jednom sezení přestanu kouřit, aniž by se dostavily abstinenční příznaky. Rozhodla jsem se vyzkoušet to a investovala jsem 1300 korun. Investice se vyplatila a za necelý měsíc se mi vlastně vrátila," usmívá se Romana P.

S kolegyní se 3. října vypravila do centra společně. „Dodnes nevím, jak je to možné, ale já jsem si po tomto sezení ještě nezapálila. Nevím, na jakém principu přístroj, který k tomu pracovnice centra použila, pracuje. Důležité je, že prostě nekouřím," dodává žena. „Elektrody z tohoto přístroje snímají z člověka signál, který pozná patologickou a dobrou část energie. Ta patologická se pomocí inverze zrcadlově obrací, v přístroji se ruší a signál se pak vrací zpět do těla,“ vysvětlila majitelka rehabilitačního a rekondičního centra Emanuela Kovačovská, která antinikotinovou terapii provádí v rehabilitačním a rekondičním centru v bývalém zdravotním středisku Kovony vedle letního koupaliště.

„Cítila jsem v rukou jen mírné brnění. Nic víc. A nemám žádné abstinenční příznaky. Pouze máme s kolegyní větší chuť k jídlu. Trochu jsme přibraly, ale to se dá spravit. Jsem šťastná, že nekouřím. Už jsem pociťovala zdravotní potíže a zadýchavala jsem se v chůzi do schodů. Nebylo to vůbec dobré," přiznává.

A jaký dárek dostal její manžel - kuřák - k Vánocům? „To je přeci jasné. Věnovala jsem mu poukázku do centra," směje se žena.