Včera na Nový rok koledníkům v katedrále Božského Spasitele v Ostravě požehnal ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz. Ten, kdo otevře svou peněženku, také neodejde s prázdnou. Dostane od koledníků dárek - balený tříkrálový cukr a papírový kalendářík. Výtěžek sbírky je určen především na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším jinak sociálně potřebným skupinám lidí.
Loni v ostravsko-opavské diecézi koledníci získali na dobročinné účely téměř deset milionů korun. V Ostravě šlo nejvíce peněz na výstavbu Hospice svatého Lukáše ve Výškovicích, který byl otevřen na podzim. Zařízení, kde mohou důstojně umírat nevyléčitelně nemocní lidé, však potřebuje další peníze na dofinancování a provoz, proto ostravská Charita počítá s dalším příspěvkem na hospic také z letošní sbírky. Ostravská Charita sv. Alexandra použije vykoledované peníze na humanitární aktivity a rozvoj chráněných dílen.
Jak se rozdělují peníze získané v Tříkrálové sbírce? Pětašedesát procent vybraných peněz zůstává přímo v oblasti působení jednotlivých charit. Patnáctiprocentní podíl pomůže financovat projekty Diecézní charity ostravsko-opavské a deset procent je vyhrazeno na humanitární pomoc do zahraničí. Zbylých deset procent se dělí na režijní náklady sbírky a potřeby Sdružení České katolické charity.
I letos mohou lidé přispět do Tříkrálové sbírky formou dárcovské SMS, která stojí třicet korun.