Redakcí oslovení lékaři ze zdravotních středisek z regionu podle svých slov zatím s výběrem poplatků nemají žádné problémy.
„Sám jsem příjemně překvapen. Myslel jsem si, že s platbami budou potíže, ale u nás v ordinaci to běží celkem lehce,“ řekl dětský lékař Jiří Šabrata z Orlové-Lutyně.
Každou platbu eviduje v počítači, a na požádání tiskne i stvrzenku. „Žádné problémy zatím nebyly, rodiče mají peníze přichystané,“ dodal Šabrata. Stejné pozitivní zkušenosti má i lékařka Jarmila Horáková z Rychvaldu. „Zatím nám žádný pacient nepřišel s tisícovkou, vše stíháme. Nejvíce práce má ale sestra, která poplatky vybírá, ta se snad upíše,“ uvedla lékařka s prosbou za všechny lékaře, aby pacienti měli připravenu hotovost, a zbytečně se tak neprodlužovala doba, kdy je pacient u lékaře.
V nemocnici v Českém Těšíně už hospitalizovali dvacet pacientů, kteří si už pobyt v nemocnici musejí zaplatit. „Všichni byli informováni, nikdo z nich platbu ve výši šedesát korun za den neodmítl,“ uvedla ředitelka nemocnice Barbora Zbranková.
Dodala, že pacientů v nemocnici bylo poměrně málo, ale to připisuje tomu, že je těsně po svátcích a mnoho lidí je ještě na dovolené.
Také v Karvinské hornické nemocnici výdeje žetonů z automatu probíhaly bez komplikací. „V provozních hodinách máme u automatů službu, která pacientům, kteří si nevědí rady, vždy ráda pomůže a poradí. Problémy mají většinou senioři,“ říká mluvčí nemocnice Helena Baronová.
Problém zaznamenali v havířovské nemocnici, kde se automat hned po prvním použití zasekl. Za co všechno se v nemocnici či u lékaře platí, případně kdo je od poplatků osvobozen, se pacienti dozvědí z informačních letáčků v nemocnicích a zdravotních střediscích.
„Letáčky jsou umístěny ve všech čekárnách v nemocnici, a k nahlédnutí jsou i na nástěnkách poblíž peněžních automatů,“ uvedl mluvčí Nemocnice v Karviné-Ráji Jan Karczmarczyk.