Podle mnohých místních lékárníků je tato situace způsobena tím, že se lidé ještě koncem loňského roku po avizovaném zdražení léků předzásobili.
„Důvod mohl být jakýkoliv. Lidé chtěli mít doma v zásobě léky v době svátků, ale i proto, že od tohoto roku došlo k navýšení DPH. Jisté je, že sklady máme prázdnější, než je zvykem,“ shodují se lékárníci.

Havířovský lékárník Martin Pindur z lékárny v Havířově– –Podlesí situaci ale nevidí až tak dramaticky.
„Jsem toho názoru, že většina chybějících léků se dá nahradit. Tok léků do lékáren je vesměs stále stejný, nikdo nemohl dopředu vědět, kolik se toho prodá, zvlášť když lidé během svátků přicházeli a nakupovali ve větším množství,“ říká Pindur s tím, že je ale pravda, že některé druhy léků chybějí i v distribuci.
Některé lékárny měly ale včera ještě stále zavřeno. „Je to hrozné, co se děje. Nechápu, proč mají lékárny okolo nás zavřeno. Jestli nemají správný software, nebo si dělají inventuru, kdoví. Jisté je, že my jsme teď denně zavaleni lidmi, kteří léky potřebují a vyhledávají otevřené lékárny. Teď, než jsem to s vámi začala probírat, jsem řešila, odkud mám vzít lék, který zákazník nutně potřebuje. Naše sklady jsou totiž téměř prázdné,“ žehrala na současnou situaci pracovnice lékárny Lemak v Karviné-Ráji.

Lidé podle svých slov platí poplatky takříkajíc bez remcání, a pokud mají lékárnice dostatek času, snaží se lidem doporučovat léky stejné kvality v nižších cenových relacích.
„Dokonce lidem radíme, že někdy je lepší, když si lék zaplatí sami bez receptu. Pokud třeba mají na receptu napsaný paralen, vysvětlíme jim, ať si ho raději sami zaplatí. Vyjde je to pak jen na devět korun. Je to výhodnější než zaplatit třicet korun za recept,“ shoduje se s karvinskou kolegyní Beata Glombíková z bohumínské lékárny.
V Havířově lidé poplatky za recept také platí bez problémů. „Většinou si chodí akutně nemocní lidé pro antibiotika. Chroničtí pacienti se dopředu řádně předzásobili, a jestli budou na povinné poplatky nadávat, až jim jejich zásoba léků doma dojde, to se ještě uvidí,“ řekl Deníku havířovský lékárník.