„S tímto nápadem přišli sami dárci během jednoho z loňských setkání. Sami chlapi nám řekli, že by raději společenský večer, kam by mohli přijít s manželkama. Tak jsme jim to přání splnili a všechny pozvali do divadla na skvělou českou komedií Světáci,“ říká starosta Vít Slováček.

Ten ještě před představením pozval na scénu rekordmana všech místních dárců Ladislava Vavříka, který začal s darováním krve před 36 lety. Tehdy ho prý k tomu přemluvili kolegové v práci a dodnes má za sebou celkem 240 odběrů. „Jsem jim vděčný, protože můj syn utrpěl velmi vážný úraz a během operace a léčby potřeboval hodně krve. Měl jsem takový pocit, jako bych si jeho záchranu dárcovstvím předplatil,“ řekl Vavřík.

V pětadvacetitisícovém městě žije 700 lidí, kteří pravidelně a bezplatně odevzdávají krev. Většina křesel v sále divadla byla v pátek obsazena muži, jako by dárcovství byla jen jejich parketa. Ale i tady se našly dárkyně krve, například pětatřicetiletá Lucie Bujáková. „K dárcovství jsem se odhodlala před třinácti lety, když byl vážně nemocný můj bratr. Nikdy mi to nezpůsobilo zdravotní problémy, teď jsem přesvědčila i svého muže,“ říká matka tří dětí.