Jednoznačným viníkem všech pádů a úrazů je v této době nevyzpytatelné počasí. Sníh se střídá s deštem, teplo s mrazem.

Výsledkem jsou pak chodníky pokryté neviditelnou lesklou vrstvou ztuhlé námrazy. Náhlé pády na zrádných cestách pak občas končí i v nemocnicích.
„Včera ráno, když jsem vedla kluka do školky, mě překvapila silná vrstva ledu po celé délce přístupové cesty ke školce. Nedalo se po tom vůbec chodit, nohy si dělaly, co chtěly. Věděla jsem z televizních zpráv, že se dá ledovka očekávat na celém území republiky a byla jsem na to připravená, ale i tak mé uklouznutí málem skončilo špatně. Raději jsem z chodníku ale sešla na trávník, netroufla jsem si v chůzi po ledovce pokračovat,“ líčí svoji včerejší ranní cestu pětatřicetiletá žena z Karviné.

Přestože chodníky zejména poránu pořádně klouzaly, lidé se po nich pohybovali opatrně. Na chirurgických odděleních za poslední dva dny totiž výrazně zvýšený počet zlomenin a úrazů z uklouznutí nezaznamenali.
„Včera dopoledne jsme ošetřili staršího muže, který utrpěl zlomeninu kyčle následkem pádu na náledí. Jeho zranění si vyžádá operaci, takže zůstal ihned hospitalizován,“ prozradila hlavní sestra Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji Alena Fišerová.

Českotěšínská i bohumínská nemocnice na tom byly včera podobně, ani tam se lékaři nesetkali s nárustem zlomenin v důsledku pádů na zledovatělých cestách.

Sype se preventivně
V Orlové se pracovníci firmy Služby města Orlová (SMO) pustili do preventivních posypů chodníků a cest již v pondělí večer.
„Začali jsme preventivně sypat již v pondělí, takže lidé když šli včera ráno do práce měli chodníky připravené a posypané. Sypali jsme jak solí, i když ta vzhledem k deštivému počasí nyní moc nepomáhá, tak pískem nebo jemnou struskou,“ vysvětlil ředitel SMO v Orlové Ivo Kotaba.

Během včerejšího dne pak do orlovských ulic nasadili veškerou techniku.
„Obzvlášť dbáme o bezpečnost na schodech, prostor veřejných zastávek nebo hlídáme stav přechodů,“ dodal ředitel.
Podobná situace byla během včerejšího dne i v Karviné, kde byly včera v ulicích vidět oranžové multikáry, které se starají o údržbu chodníků.

„Silnice jsou z velké části v dobrém stavu, solanka působí dlouhodobě. Horší to je s chodníky, nejhorší zkušenost máme s Masarykovým náměstím, kdy to na těch kostkách opravdu klouže a můžeme na to použít cokoliv. Předpokládá se, že sníh padat nebude, spíše se bude sem tam objevovat námraza, takže jsme v terénu vlastně pořád a průběžně vše sypeme. Multikáry vyjíždějí hlavně v noci, aby už ráno byly chodníky bezpečnější,“ řekl ředitel Technických služeb v Karviné Josef Mertl .

Na rozdíl od Orlové a Karviné se v Bohumíně v současné době posypová údržba neprovádí. „Momentálně nesypeme a ani v noci jsme nesypali. Je nad nulou a taje. Podle dispečerů zimní údržby je náledí jen na některých zatemnělých místech, ale kvůli počasí už i taje i tam,“ sdělila mluvčí Bohumína Lucie Balcarová.