Třesoucí se domy a praskliny i další poškození nemovitostí patří již téměř ke koloritu života v orlovské oblasti Lazy a okolí tamního starého náměstí.

Mnozí obyvatelé tam několikrát do roka pociťují silné následky důlní činnosti nedalekého Dolu Lazy. Naposledy se jim domy třásly v neděli odpoledne.
„Já i další obyvatelé oblasti jsme postupem těžby zděšeni, stejně jako projevy, které tuto činnost doprovázejí. Naposledy jsme to pocítili v neděli po 17. hodině,“ prozradil předseda Osadního výboru Lazy a Zimný důl Radim Lapšanský.

On i další lidé z oblasti už radnici i těžaře upozorňovali a debatovali nad následky těžby několikrát. Praskání zdí a další problémy pronásledují snad všechny majitele tamních nemovitostí. „Nechci o tom mluvit, nemá to stejně cenu,“ dozvěděl se redaktor Deníku od jednoho z obchodníků v této lokalitě.

Majitel bývalého řeznictví na Starém náměstí Antonín Macura například již delší čas vede s těžaři soudní při kvůli uznání škod na jeho domě. Lidé v oblasti však většinou rezignovaně mávají rukou.

„Není snadné se s těžaři dohodnout. Posudky stejně zpracovávají jejich znalci. Mnohdy vám tak tvrdí, že praskliny a další škody jsou způsobeny třeba stářím objektu, který prý byl postaven v dobách, kdy s těžbou nikdo nepočítal, a technologie stavby tak nebyla dostatečně důkladná,“ říkají někteří lidé ze staré Orlové.

Podle mluvčí OKD Věry Breiové souvisel nedělní otřes skutečně s činností Dolu Lazy.
„Při hlubinné těžbě je v určitých momentech nutné dělat různá opatření, která vedou ke zvýšení bezpečnosti práce v podzemí. Podle geologických podmínek to mohou být různé vrty či trhací práce, díky kterým se uvolní napětí v nadloží, a tím se sníží riziko otřesů. V neděli byl otřes v hloubce okolo osmi set metrů pod povrchem,“ uvedla Breiová.

Stejně jako v některých předchozích případech ale mělo jít o vlivy, které neměly poškodit stavby na povrchu.
„Vzhledem k hloubkám, ve kterých se trhací práce v současné době provádějí, nebývají projevy na povrchu významné. Přestože je lidé mohou pociťovat, není předpoklad, že by došlo k takovému rozkmitu, který by měl za následek poškození nemovitosti. V minulosti nikdy nebyly hodnoty kmitání na povrchu takové, aby poškodily povrchové objekty,“ doplnila mluvčí.

Těžaři dále říkají, že lidé se na ně obracet mohou. Postup je vždy stejný. „Majitel nemovitosti, který má dojem, že jeho objekt poškodily důlní vlivy, se může obrátit na odbor důlních škod na příslušném dole. Tyto případy posuzuje soudní znalec, oprávněnost a výše odškodnění je určena na základě jeho znaleckého posudku,“ dodala mluvčí OKD.