Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Orlovští chtějí zjistit, zda vlivy těžby neničí objekty na povrchu

Orlová - Orlovští nevěří jen posudkům těžařů a proto si chce město zaplatit nezávislé posudky na to, zda důlní činnost a protiotřesové střelby ničí městské objekty v historickém jádru města.

14.1.2008
SDÍLEJ:

Ničí domy těžba? Na tuto otázku chce najít vedení orlovské radnice odpověď. Foto: Richard Kutěj

Vedení města se chystá k možná průlomovému kroku v oblasti posuzování následků těžby na objekty a domy. Rada města se bude zabývat návrhem, který předložila hornická komise, na uvolnění prostředků, za něž by se nechal vypracovat nezávislý posudek. Jeho cílem je ukázat, jak projevuje těžba a důlní otřesy na stavu městských nemovitostí v městské části Lazy a v okolí Starého náměstí.

Výsledky by mohly být odrazovým můstkem také pro soukromé vlastníky tamních nemovitostí. Právě tamní obyvatele trápí následky protiotřesové střelby, která se momentálně provádí na nedalekém Dole Lazy. V důsledku toho tam lidé pociťují chvění země několikrát do měsíce a jejich domy praskají a dělají se na nich trhliny.

Těžební společnost však zpravidla tvrdí, že jde o otřesy, které nemají mít vliv na stavby na povrchu.

„Zkušenosti vlastníků jsou však opačné. Ti registrují trhliny a další projevy prakticky po každém otřesu a tato soustavná seizmická činnost v delším časovém působení pak vytváří již podstatné škody, které jim těžař nehodlá odškodnit,“ zní stanovisko orlovské radnice.

Stanovisko těžaře je podle orlovské radnice neměnné a pro vlastníka nemovitostí existuje jediná cesta – soudit se s těžaři. Soudní pře však předpokládá nemalou investici do znaleckého posudku (v řádu desítek tisíc korun – pozn. aut.) včetně dalších soudních výloh. To si však většina postižených nemůže dovolit, zvláště nemají–li jistotu, že soud vyhrají.

Může to být precedes
Zmíněné trhací práce na Dole Lazy mají podle OKD pokračovat také v roce 2008, a tak město zvažuje zaplatit si samo nezávislé posudky na své vlastní nemovitosti v oblasti. A pokud by toto posouzení potvrdilo podezření a názory vlastníků budov, mohlo by to znamenat průlom ve sporech s těžaři. Dá se totiž předpokládat, že by se prokázal negativní vliv těžby také na okolní objekty.

„Město také nabízí možnost využití právní služby a poradenství pro jednotlivé žadatele o uplatnění důlních škod. Vedení města se taktéž přihlásilo k nové iniciativě některých poslanců, kteří se zasazují o novelizaci Horního zákona. Jeho současná podoba je totiž základem téměř bezradnosti občanů i města při řešení některých problémů,“ říká orlovský místostarosta Radislav Mojžíšek.

A co na to říkají těžaři?
„Je nesporným faktem, že důlní otřesy se projevují na povrchu a v některých lokalitách je lidé mohou pocítit. Každý takový otřes se vyhodnocuje a stanoví se i jeho intenzita projevu. Podle dosavadních výsledků, které pro OKD vyhodnocuje DPB Paskov, nejsou projevy na povrch takové, aby ohrozily standardní stavbu. Pracovníci důlních škod jednotlivé případy posuzují a na základě zjištěného stavu, pokud se jedná o důlní škodu, navrhují odškodnění,“ uvedl ředitel OKD pro rekultivace Radim Tabášek.

14.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Richard Balcar dosáhl na životní úspěch.

Richard Balcar dosáhl životního úspěchu

Ilustrační foto.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Nebezpečný recidivista vyhrožoval zabitím dítěte. Podle policie pouhý přestupek

Havířovská veřejnost ztrácí iluze o pravém poslání policie, která zřejmě čeká, až nebezpečný 13x soudně trestaný a nevypočitatelný feťák Filip K. skutečně někoho na ulici zabije. 

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Havířovští policisté šetří krádež dámské peněženky. Žena nakupovala v jednom havířovském marketu a v nákupním vozíku si nechala batoh a nákupní tašku. V nestřeženém okamžiku jí někdo odcizil peněženku, ve které měla mimo jiné i platební kartu.

Přípravu stavby průmyslové zóny Nad Barborou brzdí soudní spor

Karviná – Rok od nástupu nového vedení kraje se příprava stavby průmyslové zóny Nad Barborou nijak neposunula. Hejtman Ivo Vondrák na toto téma Deníku řekl, že se již naplánovanou smlouvu o přípravě zóny nepodařilo realizovat, protože nebyl splněn předpoklad, že pozemky pro zónu budou sceleny.

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

V Česku pátý den po sobě padaly teplotní rekordy. Nová maxima dnes hlásí 25 ze 144 stanic měřících 30 a více let, většinou v Moravskoslezském a Zlínském kraji, kde bylo i přes 22 stupňů Celsia. Nový rekord si ale připsala i Labská bouda v Krkonoších. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení