Aktuální situaci zjistili v neděli před polednem členové Vodní záchranné služby Těrlicko (VZS) při spolupráci s jedním z havířovských profesionálních hasičů.

Na zamrzlé vodní hladině trénovali postup záchrany tonoucího, pod kterým se prolomil led. K tomu použili novou nafukovací pomůcku, vzdáleně připomínající asi trojnásobně větší nafukovací lehátko.

„Zamrzlá vodní hladina je opravdu zrádná. Led totiž není stejnoměrně silný. Já osobně říkám, že bezpečný je už od síly 5 centimetrů, ale rozhodně na to nelze spoléhat. Právě na přehradě je to velmi ošidné. Výška hladiny se průběžně mění a led může praskat. Zatímco v jednom místě je opravdu pevný, kousek dál je zlom a o další kus dále už je volná hladina. Nejbezpečněji je v zátokách a samozřejmě na menších vodních plochách, kde se led vytváří stejnoměrně. Při současných teplotách bych ale byl hodně opatrný všude. Vím, že lidé rádi na zamrzlé přehradě jezdí na běžkách a mají k tomu kolikrát i výbornou rovnou stopu, ale teď je to nemožné,“ vysvětlil Jan Siuda z VZS.

Nedělní praktická zkouška síly ledu mu dala plně zapravdu.

Dva muži v ochranných oblecích si sílu ledu vyzkoušeli na vlastní kůži. Zatímco jeden stál na pevném ledu, druhý pomalu postupoval k místu, kde byl očividně slabší. Podle praskání věděl, že dlouho na něm stát nebude. Když se propadl, snažil se z vody dostat nejdříve sám. Pokud byla díra kolem něj ještě malá, podařilo se mu to poměrně snadno. „Teď to ještě šlo, protože jsem se mohl zapřít nohama. Kdybych byl ale bruslař a byl bych v normálním oblečení, které by okamžitě nasáklo vodu, asi bych měl velké problémy,“ komentoval záchranář.

Ve chvíli, kdy byla díra větší, neměl se tonoucí čeho chytit a rukavicemi se marně snažil na hladkém ledu zachytit. V takových kritických momentech se obecně doporučuje hodit člověku v ohrožení lano nebo podat nějaký dlouhý předmět, například žebřík, bidlo, větev. Záchranáři k tomu mají právě nafukovací podušku. „Jednu jsme nechali ve středisku, kde se v zimě bruslí na zamrzlé zátoce. Je nafouknutá a připravená. Pokud by náhodou skutečně došlo k propadnutí člověka do vody, mohli by ji během chvilky použít,“ dodal Siuda.

Při nedělním nácviku se poduška ukázala jako dobrý pomocník. Záchranář ji svému kolegovi ve vodě přistrčil k díře a ten se jí snadno zachytil. Mohl se vytáhnout sám, nebo se k němu kolega připlazil a pomohl mu ven. Oba však shodně uvedli, že v tomto případě jim pomáhaly nepromokavé obleky, které je částečně i nadnášely. Skutečně tonoucímu by v ledové vodě velmi rychle docházely síly a tělo by se podchladilo.