Například v Karviné mají možnost zvolit jednu ze tří sportovně zaměřených škol. „ZŠ Dělnická je zaměřena na fotbal, ZŠ Prameny na hokej a ZŠ Slovenská pak na házenou,“ řekla mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

Zejména u prvňáků volí rodiče školu tak, aby byla blízko jejich domova. V Karviné budou zápisy probíhat ve dnech 23. a 24. ledna, dále pak 29. a 30. ledna, polská základní škola si na budoucí prvňáky udělá čas 6. a 7. února.

V Orlové si rodiče budoucích prvňáčků mohou vybrat ze základních škol se zaměřením na jazykovou, výtvarnou a hudební výuku, také je tam sportovní škola a škola se zaměřením na výpočetní techniku.

V malotřídce s polským vyučovacím jazykem se vyučuje i náboženství. Další škola pouze s prvním stupněm je v Zimném dole.
„Již tradičně je největší zájem o ZŠ Školní s rozšířenou výukou jazyků. Snad každý z nás si totiž uvědomuje rostoucí význam jazykových znalostí. A získat je už na základce je pro budoucnost určité plus,“ objasňuje zájem o tuto školu mluvčí města Nataša Cibulková.

Zápisy budoucích prvňáčků se konají v celém městě Orlová ve čtvrtek 17. ledna od 13 do 17 hodin a v pátek 18. ledna od 8 do 12 hodin.

Také v Bohumíně-Záblatí Na kopci a ve Starém Bohumíně se prvňáčci budou vzdělávat v malotřídkách. V ZŠ v Pudlově připravují otevření přípravné třídy - tzv. nultý ročník. „Máme výbornou zkušenost s nultým ročníkem, který byl na této pudlovské škole zřízen před deseti lety. Zaznamenali jsme velký zájem rodičů dětí se sociálním znevýhodněním a dětí s odloženou školní docházkou. Třídu navštěvuje patnáct dětí,“ řekla vedoucí odboru školství v Bohumíně Pavla Skokanová.

Mimo jiné v této škole pracují i romští asistenti, kteří se starají o volnočasové aktivity žáků 1. stupně základní školy.
„Kompletní nabídku bohumínských škol rodiče najdou na internetových stránkách škol,“ dodala Skokanová.

V Bohumíně zápisy předškoláků do škol budou probíhat v období od 15. ledna do 18. ledna, a každá škola je má individuálně.

V Českém Těšíně proběhnou zápisy do prvních tříd od 15. ledna do 15. února. „Zaznamenali jsme docela velký zájem o školy s malotřídkami ve Svibici a Stanislavicích,“ informovala mluvčí města Dorota Havlíková.

V Českém Těšíně není žádná škola sportovní, a jen pár škol je rozšířeno o výuku výtvarnou či hudební. „Náboženství se na školách vyučuje podle zájmu,“ řekla Havlíková.