„Od středy budou zahájena předávací řízení. Podle slov investora by zde Irové mohli spustit výrobu už 1. května,“ řekl starosta Horní Suché Jan Lipner.

Práci zde najde při třísměnném obsazení provozu přibližně 40 lidí. V hale, která stála 36 milionů korun, se budou vyrábět plastové nádobky, jež mají největší využití ve farmaceutickém průmyslu. „Na tuto stavbu se nám podařilo zajistit dotaci ve výši 27.5 milionu korun. Zbytek byl hrazen z obecní pokladny,“ přiblížil financování stavby Lipner.

Ten byl začátkem ledna na pracovní návštěvě Irska, kde se seznámil podrobně s provozem, který by měl být spuštěn i v Horní Suché. „Firma působí v průmyslové zóně Longford a podmínky jsou zde opravdu skvělé. Jen pro dokreslení situace mohu říct, že je zde například zaměstnán jeden člověk, který má na starosti seznámení nových českých a slovenských zaměstnanců s prostředím a Irskem samotným, aby se tam dobře cítili. To je pro nás určitě zcela nepředstavitelné,“ upozornil na podmínky v Irsku hornosušský starosta.

Investor uvádí, že mu stačí na vybavení haly a další úpravy objektu a zařízení pouhých šest týdnů. Po nich je schopen spustit výrobu. „Když vím, co vše se za těmito slovy skrývá, uznávám, že je to velmi odvážné tvrzení. Ale irský investor je o tom přesvědčen a já nemám důvod mu nevěřit,“ dodal Lipner.

Momentálně je již průmyslová zóna v Horní Suché kompletně obsazena. Poslední hektar obsadil korejský podnikatelský subjekt. Zbytek starých staveb byl již předán k demolici. Budovy by měly být srovnány se zemí už na jaře, ale podle dosavadních zkušeností počítá obec, že se tak stane do konce roku. Zároveň s tím se vybuduje infrastruktura.