Nejlevnějším palivem v současné době je dřevo, hned za ním uhlí. Mnoho lidí, kteří si staví své vlastní domy, řeší vytápění domu nově, a to krbem na dřevo.

Elektřina a plyn jim pak slouží pouze k přitápění.
„Postavil jsem si doma krbová kamna, protože topení dřevem mě vyjde asi o dvě třetiny levněji než topení plynem,“ prozradil jeden z domkařů v Dolní Lutyni. Dodává, že s topením má sice více práce – musí dřevo sekat, přikládat, ale prý se mu to vyplatí.

Ušetřit se dá i dalšími moderními variantami vytápění a to například tepelnými čerpadly či solárními panely.
Tady je investice do vytápění na začátku drahá, ale časem se náklady plně vrátí. Nové metody vytápění volí především mladé rodiny, které nechtějí mít s topením hodně práce.

Senioři, kteří šetří, stále topí uhlím a dřevem. Zdražení se dotklo především nejchudších rodin, které jsou schopny topit čímkoli, třeba i plasty.
Cena uhlí za metrák stoupla o ekologickou daň a to v průměru o 30 korun než loni.

Levněji vyjde nákup polského uhlí. „Máme na skladě uhlí naše, to se pohybuje nad 400 korunami za metrák. Uhlí z Polska pod 400 korunami,“ informuje majitelka obchodu s palivy Liběna Šebestová, která vlastní několik prodejen na Karvinsku.

„Také jsme zaznamenali větší odbyt v prodeji palivového dřeva. U uhlí poptávka mírně klesla, protože se zákazníci předzásobili v loňském roce, před zavedením ekologické daně,“ dodala.

Poptávka po dřevu stoupá, podle majitelů pil je zájem veliký, hlavně o odřezky.
Cena dřeva se pohybuje okolo 850 korun za volně sypaný metr nebo za zhruba dva metry krychlové.