Cílem přednášek bylo rozvinout diskusi o problematice přechodu mládeže z dětských domovů do běžné společnosti.
Konference konané v rámci projektu Vstup do života se zúčastnila stovka odborníků z různých částí Moravy, zástupci krajských a městských úřadů, neziskových organizací, dětských domovů, kurátoři, pracovníci úřadů práce a další zainteresované osoby.
Předmětem dopoledního veřejného programu byl úvod do metodiky případových konferencí a možnosti individuálního plánování spojený s diskusí a příklady z praxe. Hlavní slovo měl docent Oldřich Matoušek z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Ve stručnosti byl také představen projekt Vstup do života.
Každým rokem opouští ústavy více než sedm set mladých lidí, z nichž pouze jedno procento má vzdělání zakončené maturitou. Je to číslo alarmující.
Nové prostředí je pro ně často značně komplikované. Velkým, nejednou neřešitelným problémem je najít práci a hlavně ubytování za přijatelnou cenu. Zaplatit měsíčně šest tisíc korun za nájem je pro většinu zcela neakceptovatelný.
„Naším záměrem je dopracovat systém po ukončení pobytu v dětském domově tak, aby se co nejlépe dovedli orientovat v nových životních podmínkách,“ poznamenala Hana Pazlarová z Univerzity Karlovy.
Vysoká úroveň
Po stránce odborné i organizační měla konference vysokou úroveň. „Problematika odchodu dospívajících dětí do života je velice závažná věc. Chce to důslednou a systematickou přípravu. Přednášky mohu hodnotit jenom kladně. Získané poznatky využiji ve své práci,“ vyjádřila se sociální pracovnice Dětského domova a Školní jídelny v Ostravě z Bukovanského ulice Pavlína Vrátná. Obdobného názoru byla také kurátorka pro mládež ze Vsetína Zuzana Plachá.
Odpolední neveřejná část programu se týkala dvou klientů z dětských domovů v Moravskoslezském kraji, které čeká odchod z ústavní výchovy. Přítomní byli pouze blízcí obou hlavních aktérů a úzký okruh přizvaných odborníků. Anonymní výstupy budou zpřístupněny všem zájemcům.
Nejvýznamnější úkoly v krátkosti shrnula pracovnice pořadatelské organizace Člověk hledá člověka.
„V popředí zájmu státních a nestátních institucí by měla být podpora profesionální pěstounské péče a například systematického zvyšování vzdělanosti dětí vychovávaných v ústavní výchově. Do třetice včasné podchycení problematických rodin s cílem poskytnout jim nezbytnou pomoc tak, aby jejich potomek neskončil v dětském domově,“ uvedla manažerka sdružení Martina Břeňová.
Dodala, že děti pro svůj kvalitní vývoj potřebují rodinné zázemí. „Chce to dlouhodobou úzkou spolupráci nestátních neziskových organizací, státní správy a dalších zájmových skupin a vypracování moderní státní koncepce rozvoje sociálních a zdravotních služeb pro děti a rodiny,“ doplnila.
Akce se konala pod záštitou náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslavy Wenigerové.