Senzory, které by důchodci mohli mít ve svých bytech, a v případě naléhavé pomoci by jim vyslaný signál přivolal pomoc, plánují pořídit města na Karvinsku.

Do dvou let by je mohli využívat například havířovští senioři. „Budeme hledat podporu v městské kase, ale skýtá se i druhá možnost a tou je žádost o dotaci. Proto předložíme náš návrh ministerstvu práce a sociálních věcí a EU,“ řekl ředitel sociálních služeb v Havířově Milan Černý.

Cena jednoho senzoru se pohybuje zhruba od 5 do 40 tisíc korun. O projektu Bezpečnost pro seniory, který obsahuje hned několik aktivit pro cílovou skupinu seniorů, se bude jednat i na únorovém zastupitelstvu v Orlové. „Pokud bude schválen, bude město žádat o dotaci na realizaci tohoto projektu,“ vysvětlila tisková mluvčí Orlové Nataša Cibulková.

V Českém Těšíně na obdobném projektu spolupracuje radnice od loňského roku s organizací ADRA.
„Tyto senzory by se potřebným seniorům půjčovaly, ale prozatím nemohu sdělit, kdy bude projekt uveden do života,“ uvedla tisková mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

V Karviné je tímto senzorem vybaveno již deset domácností. Další čtyři má k dispozici Pečovatelská služba sociálních služeb Karviná, která je připravena tyto snímače případným potřebným zájemcům zapůjčit za symbolickou cenu.

„Senzory využívají rodiny, které se starají o těžce pohyblivé, dlouhodobě nemocné, ležící či handicapovamé osoby. Tito lidé pak mají možnost v případě problémů například při uklouznutí, pádu nebo zhoršení stavu přivolat pomoc stiskem přívěsku, který nosí u sebe. Aktivují hlásič, který alarmuje vyškolené sestry na dispečinku Tísňové péče v Ostravě. Ty pak vyhodnotí situaci a přímo na adresu pošlou pomoc,“ vysvětlila ředitelka Sociálních služeb Karviná Judita Lukešová. Vyškolené sestry mají kromě základních informací o volajícím ještě k dispozici kontakty na příbuzné a mohou je tak kontaktovat o tom, co se děje.

„Projekt Tísňové péče v Ostravě realizuje Slezská diakonie již od roku 2003. My v Karviné nevedeme bohužel žádnou statistiku o tom, jak často jsou senzory využívány, o tom vědí své právě pracovnice řídícího centra v Ostravě. Myslím si, že je to ale určitě dobrá věc a seniorům může v kritických situacích hodně pomoci,“ dodala Lukešová.

Na senzory, které má pečovatelská služba k dipozici, přispěl i magistrát města. Kromě toho jsou mnohá bydlení seniorů a handicapovaných lidí vybavena i bezpečnostními senzory, které například v případě vloupání informují policii.