Dvaačtyřicetiletá I. Š. z Karviné nevěřila vlastním očím, když si před několika dny přišla do ordinace ke své praktické lékařce pro recept. Zatímco ještě koncem loňského roku byla u lékařky na kontrole a pro recept na léky snižující tlak, nyní, aniž by ji lékařka vyšetřila, musela za napsání receptu zaplatit 30 korun.

„Tlak mi změřila sestřička u ní v kartotéce a pak šla nechat podepsat recept do ordinace k lékařce. Doktorka ho podepsala a sestra mě pak požádala o zaplacení třicetikorunového poplatku. Lékařku jsem neviděla, nevyšetřila mě, přesto jsem platila,“ říká rozhořčeně žena.
Domnívá se, že poplatek platit neměla, a proto se rozhodla celou věc oznámit zdravotní pojišťovně. „Včera dopoledne jsem byla vše ohlásit. Sepsali se mnou stížnost, která se nyní bude řešit,“ dodala žena.

Praxi, kdy lékaři nenapíší pacientům recept, aniž by je vyšetřili, zavedli vyjma zubaře všichni lékaři ve zdravotním středisku na ulici V Aleji v Karviné-Ráji.
Lékařka Lucie Serišová, kterou redakce v této věci oslovila, tvrdí: „Špatně se mi k tomuto vyjadřuje, když musím mluvit za všechny zdejší lékaře. Nicméně si nemyslím, že tahle situace někdy nastala, že by byly žádány peníze za recept, aniž bych já osobně tuto pacientku viděla,“ řekla lékařka.

Jestliže se tedy pacient uvolí a bude kvůli receptu čekat na vyšetření, čeká ho někdy dlouhý pobyt v čekárně mezi nemocnými.
„A to jen kvůli tomu, aby ho lékař prohlédl kvůli vypsání léků, které bere dlouhodobě. Já sama jsem musela mezi nemocnými lidmi čekat kvůli vypsání receptu dvě a půl hodiny,“ dodává paní Š. z Karviné.

Padesátiletá paní Marie, která rovněž pravidelně navštěvuje lékaře v tomto středisku, se obává, že s ohledem na oznámení, jež mají praktičtí lékaři v tomto středisku vylepené na dveřích, bude muset za vypsání receptu zaplatit.
„Když se poplatky nevybíraly, doktor mě vidět nemusel, teď se platí a už ten recept jen tak zdarma nedostanu, už mě doktor nutně musí vidět. To je trochu zvláštní, ne?“ dodala žena.

Předseda okresní pobočky lékařské komory Ivo Němeček Deníku řekl, že pacient by měl opravdu platit jen za klinické vyšetření u lékaře. „V momentě, kdy pacient s lékařem nepřijde do styku, neměl by za vypsání receptu vůbec nic platit. V takovém případě jde jednoznačně o porušení vyhlášky,“ vysvětlil.

Stejně tak jeho slova potvrdil i tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.
„Pokud jde o izolovaný jednotlivý úkon, například změření tlaku, poplatek by se vybírat neměl. Stejně tak pokud lékaře nevidíte, neplaťte,“ radí Cikrt.