„Spolupracujeme s vedením města a nyní aktualizujeme střednědobý komunitní plán v sociální oblasti. Ten bude sloužit jako podklad pro strategický plán města. Jinými slovy, my vytvoříme zázemí, aby náš cíl se stal i cílem zastupitelů,“ řekl ředitel sociálních služeb Milan Černý.
Je zřejmé, že nebude nikdy možné mít dostatek ubytovacích zařízení pro všechny lidi v důchodovém věku, kteří je potřebují. Smyslem projektu je poskytnutí bezpečnosti a včasné pomoci přímo v domácnostech. „Budeme rovněž pomocí terénních pracovníků pracovat na mapování klientů, jejich potřeb a zdravotního stavu. Na základě vyhodnocení by se rozhodlo, který senzor je vhodný. Ty mohou být manuální dotykové, ale také můžou reagovat jen na hlasový podnět,“ doplnil ředitel.
Cena jednoho přístroje se pohybuje od zhruba 5 až do 40 tisíc korun. „Samozřejmě nápad je jedna věc a realizace spojená s financemi druhá. Jsme však přesvědčeni, že investice by se vrátila, a to především v podobě rozšíření služeb pro seniory. Budeme hledat podporu v městské kase, ale skýtá se i druhá možnost, kterou chceme využít a tou je žádost o dotaci. Proto předložíme návrh ministerstvu práce a sociálních věcí a EU,“ dodal Milan Černý.
Bezpečnost seniorů byla ve městě zvýšena také v rámci projektu Řetízky bezpečí. Zájemci si mohli nechat od strážníků namontovat řetízky na bytové dveře. Zájem byl tak velký, že se řetízky musely dokupovat. Městská policie je schopna zájemcům vyhovět i nyní.