Besedy se zúčastnilo 42 žáků pátých ročníků a několik pedagogů. Hlavními aktéry zdařilé akce byli psovod městské policie Roman Vala se svým psem Gertem a strážnice preventistky Monika Juráková a Edita Koňaříková.

V průběhu vyučovací hodiny seznámili školáky, jak se mají chovat ve styku se psem a vysvětlili jim základní povinnosti při péči o ně.
Náplní besedy byly také praktické rady týkající se sebeochrany a dalšího postupu v případě útoku zvířete na člověka a ukázky základů výcviku psí poslušnosti.

„Gert je skvělý pes. Letos bude mít deset let. Zúčastnil se mnoha závodů vždy s vynikajícím umístěním. Na mistrovství světa v roce 2003 ve Švýcarsku skončil na šestém místě. O dva roky později ve Slovinsku byl dokonce čtvrtý. V minulém roce startoval na dvou speciálních obranářských soutěžích a pokaždé vyhrál,“ přiblížil úspěchy svého svěřence Roman Vala.

Monika Juráková si zase pochvalovala atmosféru, která mezi dětmi vládla. „Věřím, že žákům se beseda líbila a prospěje jejich bezpečí. Obdobně chceme postupovat i na dalších školách,“ poznamenala inspektorka.

Děti byly z toho, co slyšely a viděly, nadšené. „Pes pána psovoda se mi moc líbil. Beseda byla výborná. Dost jsem toho pochytil. Doma máme jezevčíka. Tak trochu zvířatům rozumím,“ svěřil se Jirka Vyležík z 5. B třídy.

Rovněž učitelka Markéta Kvapilová byla spokojená „Akce se velice povedla a je pro naše žáky určitě přínosem. Děti nejenom vyslechly celou řadu užitečných rad, ale mohly alespoň trochu poznat jednu z mnoha činností městské policie,“ uvedla na závěr kantorka.
Do preventivního programu se mohou postupně zapojit všechny havířovské základní školy.