Největší úbytek dětí zaznamenala Orlová. K zápisu do škol se v Orlové v roce 2003 hlásilo celkem 488, letos pouze 298, to je o 190 dětí méně. Největší zájem jako tradičně mají rodiče o Základní školu Školní v Orlové–Lutyni s rozšířenou výukou jazyků, kde se k zápisu dostavilo osmdesát dětí.

Nejméně dětí k zápisu zaregistrovala škola s polským jazykem na Lutyňské ulici, kam přišlo pouhých osm dětí. „V nadcházejícím školním roce proto na této škole neotevřou první třídu vůbec,“ řekla Cibulková. Dveře žákům neotevře v září škola v Zimném dole, která bude uzavřena úplně.

V Bohumíně funguje dohromady osm základních škol. Zápis ještě dobíhá ve skřečoňské škole. Do dnešního dne absolvovalo zápisy 203 dětí, nejméně dětí dorazilo k zápisu ve Starém Bohumíně, bylo jich osm. Pro předškoláky je v Bohumíně připravena i přípravná třída. Karviná má za sebou zatím pouze polovinu zápisů, a proto ještě nejsou k dispozici seriózní čísla. „Ale už víme, že zájem o školy je vyvážený a že nikde není převis poptávky nad nabídkou školy. Ani ho nečekáme,“ říká mluvčí města Šárka Swiderová. Podle ní je to tím, že v Karviné je vyšší počet míst ve školách, a ty mají většinou v průměru kolem dvaceti až 25 žáků. „Letos počítáme, že se k zápisům dostaví tak pět set žáků, podobně jako loni,“ dodává. Nulté třídy na ZŠ Družby v Karviné–Novém Městě navštěvuje asi třicet předškoláků,“ dodává Swiderová.

I v Havířově je situace obdobná. Z kapacity 10 543 míst dochází v letošním roce do škol jen 6809 žáků. Rodiče si vybírají z různých škol a jejich individuálního zaměření. Někteří ředitelé se rozhodli pro rozvíjení sportovních vloh, jiní se zaměřili na cizí jazyky, hudební výchovu nebo ekologii. „Každá škola má vymezen vlastní školský obvod. Žáci plní povinnou školní docházku podle trvalého místa pobytu. Rodiče si mohou požádat o zvolení jiné školy, ale podle zákona musí ředitel do své školy přednostně přijmout děti z dané spádové oblasti,“ řekla mluvčí města Pondělíčková.

Nikola Klimšová, Bára Kelnerová