VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dluhy neplatičů klesají pomalu

Karviná - Boj s dlužníky dnes vede nejedno město. V Karviné dluží za nájemné a služby v obecních bytech již 1200 lidí více než 36 milionů korun.

4.2.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Samotné vymáhání stojí dost peněz – jen vloni například na soudy a neúspěšné exekuce vydalo město téměř půl milionu korun.

„Na vymáhání dluhů na bytech si město najímá třetím rokem exekutora a už podruhé nyní úspěšně postupuje nedobytné pohledávky profesionální firmě vzešlé z výběrového řízení,“ tvrdí mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

Zastupitelé v lednu rozhodli o tom, že postoupí část letitých pohledávek zatížených mnohonásobnými úroky a dalšími sankcemi, které by jinak radnice sama z dlužníků nikdy nedostala. Jde o pohledávky za dlužníky, kteří již v těchto bytech dávno nebydlí, nemají v Karviné trvalý pobyt a nedaří se je dostihnout ani soudům.

„Jde o celkovou částku pět milionů základních dluhů na bytech. Částka je ale vyšší o sankce a soudní poplatky. Pohledávky prodáváme za 620 tisíc korun, což je velmi dobrá nabídka s ohledem na to, že my bychom letité nedobytné dluhy už museli odepsat a byli přitom ještě více zatíženi administrativou. Vloni zastupitelé takto už jednou postoupili pohledávky v základní výši zhruba 3,5 milionu korun,“ upřesnil vedoucí odboru správy poplatků a pohledávek karvinského magistrátu Vladimír Tvrdoň.

K 1. lednu loňského roku dlužili lidé karvinské radnici na nájmech z obecních bytů 40 milionů korun, ke stejnému datu roku letošního částka klesla na necelých 36 milionů korun. „K těmto částkám je ale třeba přičíst ještě penále a soudní výlohy. I tak se nám dluhy na bytech v posledních dvou letech alespoň zčásti daří řešit,“ dodala mluvčí.

Město eviduje několik dlužníků za byty, kteří včetně penále dluží i více než 1,5 milionu korun za jediný byt.

„Například jeden z bývalých nájemníků městského bytu dlužil na nájemném částku 300 tisíc korun. Dnes se částka navýšila o 860 tisíc korun na sankcích a 14 tisíc korun za soudy, takže celková suma dluhu za byt dnes činí skoro milion a dvě stě tisíc korun,“ upřesnila Swiderová.

Jen vloni řešil soud více než tři sta dlužníků na bytech. Radnice po nich vymáhala celkovou částku čtyři miliony korun. Justice se dále zabývala více než osmdesáti návrhy na provedení exekuce majetku a 120 návrhy na povolení výkonu rozhodnutí, tedy na samotnou akci exekuce. „Takovýmto způsobem ještě vymáháme téměř sedm a půl milionu korun,“ uzavřela mluvčí.

Město se snaží dlužníky motivovat k zaplacení například odpuštěním penále, kde jde v mnoha případech o dost vysoké částky. Toto se ale daří radnici jen částečně. Magistrát také pravidelně vyzývá dlužníky k zaplacení dluhu mimo jiné i v karvinském zpravodaji a na webu města.

Autor: Monika Danková

4.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vítání občánků v obřadní síni na Zámku v Havířově, neděle 22. října 2017.
13

OBRAZEM: Vítání občánků se opět těšilo velkému zájmu

Petrovice (v bílém) se rozešly s Bohumínem smírně.

Bohumín se dál veze na úspěšné vlně

Andrea Babišová z Bohumína: Největší radost z podoby jmen měl šéf marketingu ANO

/ROZHOVOR/ Kandidovala za hnutí ANO na osmém místě. Stala se nejúspěšnější kandidátkou své strany v okrese. 

SPD: Za úspěch v regionu vděčíme i zkušenostem s islamizací Havířova

/ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ Moravskoslezský kraj byl s 13,87 procenty všech hlasů pro SPD nejúspěšnějším volebním regionem v ČR.

Řepiště televizní premiéru neustály, po zápase se radovala Doubrava

/FOTOGALERIE/ Devět stovek diváků vidělo tři góly. V Řepištích se v utkání fotbalové I.B třídy, skupiny C, nakonec z jasného vítězství 3:0 radovali hosté z Doubravy. Branky vítězů zaznamenali Pavel Entner, Kamil Antal a Jiří Kuzník.

Havířov přispěje na pomoc dětem v krizi

Město Havířov se bude částečně podílet na hrazení nákladů na činnost psychologů, kteří se starají o děti v krizových situacích.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení