Když dostal osmiletý Honzík Sokolovský z Ostravy teplotu, rozbolela ho hlava a začalo škrábat v krku, jeho rodiče s ním na rozdíl od loňského roku neběželi hned k lékaři. „Dva dny vydržíme na paralenu a vitaminech, kdyby to nepomohlo, samozřejmě půjdeme na vyšetření. Sirup proti kašli a paralen koupím v lékárně za hotové, na recept by nás léky přišly asi dráž,“ míní Honzíkova maminka.

Podobně se v novém roce zachovali i další pacienti. Mnozí z těch, kdo se cítili i po několika dnech stále špatně, sice navštívili lékaře a zaplatili povinné poplatky, na nemocenskou ale nešli. Jako padesátiletá paní Alena. „Šla jsem sice k lékařce, protože jsem už potřebovala antibiotika, ale nemocenskou jsem si nevzala. Přišla bych o spoustu peněz. V práci mi raději dali dovolenou,“ vysvětlila žena.

Podobných pacientů je v ordinacích praktických lékařů více. „V lednu přibylo těch pacientů, kteří se rozhodli i přes nemoc chodit do práce, nebo se nechali vyšetřit, předepsat léky a vzali si kvůli léčení v zaměstnání dovolenou,“ tvrdí ostravská praktická lékařka Růžena Šarišská. Stejnou zkušenost má i ostravský praktický lékař a geriatr Hugo Přibyl. Ten už ani nepíše na recept léky, které by bez něj vyšly pacienta levněji. „Místo receptu pacientům doporučím, co si mají koupit, nebo jim napíšu název léku na kousek papíru,“ uvedl Přibyl.