„K dnešnímu dni máme 14 nových klientů a 26 kontaktů, což je poměrně hodně, když vezmeme v úvahu, že jsme měli v lednu z důvodu rekonstrukce tři týdny poradnu uzavřenou. Tito lidé vyhledali naši pomoc z důvodu rozporů v rodině, hádek, ale i fyzického nebo psychického napadání. Musíme říct, že naše havířovská pobočka zaznamenala nejvíce kontaktů v regionu za rok 2007,“ řekla vedoucí poradny Lenka Honsárková.

Tento stav je na počátku roku vždy stejný. „Dlouhodobě se ukazuje, že během prvních měsíců počet narůstá. Je to zřejmě způsobené tím, že v období Vánoc se rodiny snaží o usmíření, ale v určitých případech se to ne vždy podaří. Vše se brzy vrátí do starých kolejí,“ dodala Honsárková.

Problémy nejsou zdaleka jen v sociálně slabých rodinách. „Nemůžeme říct, že by převládali sociálně slabí klienti. Mnohdy je tomu naopak, mají dobré finanční zázemí, a přesto zde panují neshody. My se snažíme klientům poskytnout psychickou podporu, právní i asistenční pomoc. Pokud hrozí nebo dochází k fyzickému napadání, vypracujeme s nimi krizový plán. Apelujeme, aby se nebáli zavolat policii, nebo byli domluveni se sousedy, že v případě nepokojů ihned přivolají pomoc,“ objasnila vedoucí.

Moravskoslezský kraj má Intervenční centrum 2 Slezské diakonie pod svou správou obce bývalého okresu Karviná, Frýdek-Místek a Bruntál. Ze statistiky jasně vyplývá, že tento kraj zaznamenává nejvíce vykázání nebo zákazu vstupu osoby do společného obydlí.

„Ano, tento kraj v minulém roce byl na tom nejhůře, jednalo se o 142 případů. V letošním roce už policie musela rozhodnout o vykázání pachatele ve čtrnácti případech. Vždy se jednalo o opakované fyzické napadání. Bohužel konkrétně Karvinsko patří do skupiny, kde rodiny nefungují tak, jak by měly,“ doplnila Lenka Honsárková.

Lidé, kteří se ocitnou v tíživé situaci, mohou využít některou z elektronických adres: elpis.ha@slezskadiakonie.cz nebo ic.ostrava@slezskadiakonie.cz.