„Kanalizace v Karviné se buduje na deseti místech a prakticky všude se kácejí nebo budou kácet stromy a keře a to mimo vegetační období a v souladu se zákonem,“ prozradila mluvčí města Šárka Swiderová s tím, že po dokončení staveb bude zeleň nahrazena novou.

Celkem padne stavbě za obět 123 stromů a 140 metrů čtverečních keřů.

„Je to bohužel nutné. Město kanalizaci nezbytně potřebuje a bez její dostavby není možný další rozvoj města jako je například nová výstavba. Jde o životně důležitou stavbu,“ říká Swiderová.

Připustila, že se obyvatelům města nemusí líbit nepořádek nebo kácení zeleně, ale to provází každou stavbu. Nynější kácení stromů tedy není součástí revitalizace městské zeleně a razantní změny se v tomto směru neplánují.

„Ne, jen běžná údržba. Peníze město potřebuje na výstavbu kanalizačního sběrače a s ním jsou spojeny i likvidace stromů, které má na starosti město,“ uvedl ředitel Technických služeb Karviná Josef Mertl.

Zato v Bohumíně se rozhodli vyměnit staré stromy za nové a jen v lednu vykáceli 63 stromů. Nejvíce z nich padlo v Palackého ulici, kde místo vyhnilých javorů a jasanů přijdou na podzim vysázet bílokvěté sakury, které budou respektovat inženýrské sítě, blízkost domů i vjezdy do garáží. Ve Starém Bohumíně u dětského koutku padlo k zemi 15 starých a dožívajících bříz, které byly nebezpečné pro hřiště a blízké domy.

Pokácené stromy nahradí pyramidální duby, malokorunní akáty a souvislá řadu keřů. „Ve Starém Bohumíně postupujeme podle projektu, který má dvě etapy. Část nebezpečných a starých bříz jsme vykáceli a nové druhy budou respektovat blízkost hřiště i domů. Další tři nebezpečné topoly, které ohrožovaly bezpečnost, jsme vykáceli na hřbitově ve Starém Bohumíně,“ uvedla Ľubica Jaroňová z odboru životního prostředí a služeb.

V roce 2007 se v Bohumíně vykácelo 210 stromů a zhruba stejný počet nových stromů zahradníci vysadili.
„Ročně máme na údržbu zeleně v Bohumíně vyčleněno 9 milionů korun. Tato částka počítá i s jejich údržbou jako ořezávání, kácení, ale také s výsadbou letniček, a s pořízením a údržbou květinových stojanů plných muškátů před radničními budovami,“ doplňuje mluvčí města Lucie Balcarová. V Orlové pečlivě hlídají poškození zeleně. Ve městě se o zeleň stará sedm zahradnických a lesnických firem.

„Pečlivě hlídáme případy, kdy třeba nějakou stavbou dojde k poškození zeleně. Při stavbě nových objektů dohlížíme na to, aby se provedly terénní úpravy a osázely se zelení,“ říká mluvčí města Nataša Cibulková. Ročně město vyjde údržba zeleně na zhruba 13 milionů korun.

Nikola Klimšová