„V domech, o kterých jsme rozhodovali, nyní nebyl převod do družstva možný, protože některé byty v domech již byly v osobním vlastnictví,“ vysvětloval již před hlasováním orlovský místostarosta Radislav Mojžíšek.

Město přesto lidem z domů 759, 785, 836, 952 a 972 dalo výhodné podmínky odkupu, tak jako tomu bylo před lety u možnosti zakoupení družstevních práv zmíněného Orlovanu.

Byt 3+1 tak mohou získat za cenu přes 100 tisíc korun, 2+1 okolo 80 tisíc, za byt 1+1 by měli zaplatit přes 50 tisíc. Stejně jako u převodu pod družstvo však musejí nájemníci dodržet určité podmínky. Lidé nebudou smět byty prodat po dobu nejméně pěti let. Pokud by se do té doby rozhodli například odejít, budou muset svůj byt přednostně nabídnout ke koupi městu. A to za stejnou cenu, za jakou lidé byt od města koupí.

„Při rozhodování o způsobu prodeje jsme byli vedeni snahou nabídnout nájemníkům, kteří nemohli být začleněni do první vlny privatizace bytového fondu, stejné podmínky jako byly v té první vlně, včetně pobídkových lákadel,“ vrátil se k cenám bytů Mojžíšek.

Dodal, že základním cílem vedení města bylo doprivatizovat bytový fond.
„Už teď se ukazuje, že tento krok města byl správný. Rozsah započatých investic a množství domů, v nichž se plánuje rekonstrukce, je toho důkazem.

Město by se stěží mohlo pustit do tak rozsáhlých aktivit jako bytové družstvo Orlovan a muselo by si vzít stamilionové úvěry,“ řekl Mojžíšek.
Městu tak nyní zůstanou jen byty v bývalém hotelovém domě Doubravan a byty sociálního určení.

Také v Karviné, kde postupná privatizace obecních bytů začala zhruba před 10 lety, se bude v blízké době rozhodovat, zda se město pustí do celkové privatizace.

Tento problém už zastupitelé vyřešili v městské části Nové Město. Tam vlastní nevelký počet bytů společnost RPG (bývalé byty OKD) a projevila zájem o odkoupení zbývajících asi 660 bytů, které tam vlastní město.

„Zastupitelé se rozhodli, že město vypíše výběrové řízení na nového majitele městských bytů v této lokalitě. Připadá nám to jako nejrozumnější řešení,“ prohlásil karvinský primátor Tomáš Hanzel.

Zda město spustí tzv. velkou privatizaci zhruba 5500 obecních bytů, které město stále vlastní v dalších městských částech, se rozhodne v červenci.
Návrhy jsou dva: jednak privatizace podle zákona č. 72 z roku 1994 (přímý prodej stávajícím nájemníkům), anebo převod všech bytů na jedno velké družstvo.

Vedení radnice prosazuje přímý prodej stávajícím nájemníkům, opozici (zastupitelům za KSČM) se však nelíbí cena, je prý příliš vysoká.

Tomáš Januszek, Richard Kutěj