Ukradnou–li litinový poklop od kanálu, může to pro někoho znamenat velké nebezpečí. Přesvědčil se o tom i muž, který si počátkem tohoto týdne při venčení psa v centru města všiml tří odkrytých kanálových šachet.

„V parčíku u zastávek u Prioru jsou tři odkryté hluboké kanály, do kterých může lehce spadnout nejen nepozorné dítě, ale i dospělý člověk. Jsou hluboké několik metrů a pád by byl hodně nebezpečný,“ upozornil redakci všímavý čtenář.

Redaktorka Deníku se o tom přesvědčila přímo na místě. Shodou okolností v blízkosti odklízely napadané listí dvě pracovnice Technických služeb.
„Už jsme to hlásily minulý týden ve čtvrtek nebo v pátek. „Odkryté šachty jsou opravdu hodně hluboké,“ řekla jedna z přítomných žen.

Ředitel Technických služeb Josefa Mertl tvrdí, že se pracuje na tom, aby místa byly zabezpečeny proti případným pádům.
„Zjistili jsme, že tyto kanálové výpusti patří Severomoravským vodárnám a kanalizacím (SmVaK) a jim tudíž přísluší věc řešit. Každopádně, i tak z naší strany ještě dnes dojde k preventivním zakrytí těchto otvorů. Taková hlášení řešíme poměrně často, poklopy zřejmě končí ve sběrnách,“ dodal ředitel.

Majitelé sběrny, kteří vědomě vykoupí takovouto věc, se reálně vystavují potrestání za spolupodílnictví.
„Sběrny, které takový materiál vykupují, namátkově kontrolujeme. Nejde jen o poklopy kanálů, ale i odcizený materiál z vagonů vlakových souprav nebo běžné značky,“ uvedla tisková mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková.

V Orlové i Karviné v loňském roce ukradené kryty nahrazovali těžkými gumovými. Ty se nedají prodat do sběren a zároveň jsou trvanlivé a pevné.
„Za loňský rok jsme řešili desítky případů a škody nejsou malé, bohužel zákony neumožňují až tak rázný postih zlodějů a sběren – musíte je doslova chytit za ruku a prokázat, že to sběrač opravdu nenašel, ale ukradl,“ říká tisková mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.