Podoby klasického náměstí se možná v budoucnu dočká nové centrum Orlové v okolí městského úřadu. Prostor, který v bývalé komunistické zástavbě schází, se nyní pokusí navrhnout mezinárodní skupina studentů a profesorů architektury, kterou od včerejška Orlová hostí.

Patnáct studentů architektury a čtyři jejich pedagogové přijeli včera odpoledne, aby zde během několikadenního workshopu zkusili změnit tvář města v okolí centra a městského úřadu.

Akce navazuje na předešlé návštěvy švýcarských studentů architektury, kteří se již podíleli na změnách sídliště Pátá etapa.
Novinkou nynějšího pracovního setkání je, že skupina studentů a pedagogů bude mezinárodní. Ke Švýcarům přibudou také studenti z Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně.

„Už dnes si studenti prohlídli terén, na kterém budou pracovat. Švýcary povede opět známý profesor Max Boshard, který pracoval také na předešlých setkáních a naše město tak již zná,“ řekla včera mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková.

Výsledkem jejich snažení by měly být návrhy modelu klasického náměstí.

„Představovali bychom si místo, kde by se lidé mohli scházet, odpočívat na lavičkách, či třeba u menší fontánky. Zároveň by mělo být součástí i korzo s obchůdky a podniky typu kavárny či cukrárny. Místo navazuje i na náš kulturní dům, takže jedna z představ hovoří třeba také o menším krytém pódiu, kde by mohly probíhat různé akce,“ sdělil k akci orlovský místostarosta Radislav Mojžíšek.

Skupina architektů se zaměří na prostor mezi městským úřadem, Priorem až dolů k lesoparku. Práce potrvají do začátku příštího týdne.

„První prezentace prací studentů se uskuteční již v neděli. O víkendu k nám zavítá také starosta švýcarského družebního města Illnau-Efretikon Martin Graf.

Právě díky družbě se švýcarským městem se před lety podařila navázat spolupráce s tamními budoucími architekty a jejich profesory,“ doplnila Cibulková.

Příští úterý v 15 hodin se pak uskuteční závěrečná rekapitulace několikadenního workshopu českých a švýcarských studentů za přítomnosti radních Orlové. Studenti seznámí přítomné se svými návrhy a představí variantní řešení prostoru v centru města. Veřejnosti by se pak návrhy měly představit v průběhu března letošního roku.