Kontejnery na staré oblečení a obuv, které nechala radnice instalovat vulicích města zhruba před půl rokem, se osvědčily. Proto město společně spolskou firmou Wtórpol rozmístila ve městě dalších dvanáct kontejnerů na sběr obnošeného šatstva.

„Znašich zkušeností víme, že lidé jsou schopni kontejnery naplnit za necelý týden, a to každý kontejner pojme zhruba 300kilo oděvů. Proto se vedení města rozhodla jejich počet vulicích zvýšit,“ řekla mluvčí Českého Těšína Dorota Havlíková.

Přes počáteční obtíže, kdy polská firma nevyvážela kontejnery pravidelně, přislíbila nádoby vyvážet každý týden. Na třídící lince vPolsku znich vyndají hlavně dětské a dámské oblečení, muži nepodléhají módě tak jako ženy a nemění svršky tak často. Část oblečení jde na charitu, část se prodá do second handu a to co se již opravdu nehodí, se průmyslově zpracuje.

„Vminulosti jsme oslovili několik charitních českých organizací, ty však zájem osběr oděvů neprojevily. Polské firmě nic neplatíme, naopak oni platí městu za pronájem pozemků pod kontejnery. Oblečení tak může posloužit ještě dalším lidem a část výtěžku jde na charitu“ říká místostarosta Českého Těšína MilanPecka.

Pracovní společnosti Wtórpol Henryk Golemo, který má na starosti svážení oděvu zČeského Těšína, říká, že lidé vkapsách zapomenou kdeco.

„Nacházíme tam klíče, občanky, řidičáky. Apotom těch telefonátů. Většinou se podaří věci dohledat a při dalším svozu je majitelům vozíme zpět,“ říká Golemo.

Firma Wtórpol má na území Polska dvacet tisíc stejných kontejnerů a jeden závod na třídění šatstva, kde zaměstnává 900handikepovaných zcelkového počtu tisíc zaměstnanců.

VČeském Těšíně sváží oděvy zparkovišť vulicích Polní, Okružní, Kopernikova, Hornická, uTěšínského divadla, ve sběrném dvoře Na Horkách, na parkovišti za supermarketem Billa a také vcentru naproti kinu Central.

Magdalena Beličinová