„O objekty v majetku města se stará Městská realitní agentura. Drobné opravy fasád od malůvek odstraňují správci domovního fondu. U větších kreseb nebo z povrchů, ze kterých nejdou jednoduše dolů, se škody hlásí policii a pojišťovně. Výtvory odstraní specializovaná firma a náklady hradí pojišťovna,“ řekla mluvčí magistrátu Jana Pondělíčková.

Stejný postup při odstraňování maleb zastává i společnost RPG, Byty, která je proti sprejerství rovněž pojištěna.

Město se snaží škodám ze sprejerství předcházet. „Snažíme se hledat preventivní cesty, zejména tedy legální plochy, kde se mladí lidé mohou vyřádit a přitom nezpůsobit škody. Proto s nimi spolupracujeme a povolujeme jim různé akce. Jednou v roce necháme sprejery, aby malovali na plot v prostoru letního kina, kde můžou předvést svá díla. Neomezeně mohou také malovat na zadní stěnu oplocení firmy Lukei na Nábřeží,“ uvedla mluvčí Pondělíčková.

Graffiti nejsou jen nápisy na domech. Na základě žádostí soukromých firem vznikají umělecky hodnotná díla na zakázku. Příkladem je areál Dona Bosca na Šumbarku.

,,Jelikož máme tyto legální plochy, na kterých můžeme s kolegy malovat a trénovat, zdokonalujeme si výtvarnou techniku a můžeme proto dělat čím dál lepší díla pro firmy i soukromé objekty na zakázku,“ vysvětlil Nikola Vavrous, který s magistrátem spolupracuje.

Komunita, která uznává pravidla, si dobře uvědomuje, že je špatné nesmyslně kreslit nějaké podpisy, vzkazy a tím ničit majetek někoho jiného.

„Tyto malůvky mají na svědomí puberťáci a v poslední době především fotbaloví chuligáni, kteří po městě píší různá hesla. Bohužel si mnoho lidí neuvědomuje, že sprej je pouze nástroj a ne každý, kdo ho vezme do ruky, může být označen jako sprejer v pravém slova smyslu, proto to bude asi věčný boj,“ dodal Nikola Vavrous.