To je jen jeden z pravdivých příběhů, který bude uveden v brožuře deseti příběhů, které řešili pracovníci oddělení sociálně právní ochrany dětí.

Mladíkům se čin prodražil. „Jedná se o dva muže, kteří kradli věci z uzavřené firmy a odváželi je do sběrny. Pozitivní je to, že byli odhaleni, ale daň, kterou musí zaplatit, se jim zřejmě nelíbí,“ řekla mluvní magistrátu Jana Pondělíčková.

Jde o to, že ve sběrně za svůj lup dostali pouze čtyři sta korun. Firma však vyčíslila škodu na 20 tisíc korun, kterou musí uhradit a k tomu si ještě odpracovat hodiny veřejně prospěšných prací, jak udělil soud. „Tento příklad bude uveden v publikaci deseti příběhů, aby sloužil jako ponaučení, na konferenci „Kam kráčíš malinký“, která proběhne v březnu v Kulturním domě Radost,“ dodala Pondělíčková.

Lidé vykonávající si tento trest, však nestojí o popularitu a pracovníci veřejných prací magistrátu nechtějí být s těmito lidmi zaměňováni.

„Město sice je poskytovatelem míst pro výkon trestu veřejně prospěšných prací, ale v žádném případě je nelze porovnávat s pracovníky v oranžových vestách, kteří pracují pro magistrát. Pro ty je to normální pracovní příležitost, za kterou dostávají mzdu. Kdežto u odsouzených se jedná o bezplatné hodiny. Vykonanou práci hodnotí naši pracovníci, kteří zpracovávají posudky, a ne jednou se stane, že z důvodu nespolupráce je rozsudek změněn na odnětí svobody,“ vyjádřila Jana Pondělíčková.