Vyměnili poškozenou vnitřní část kolena. Zevní část kloubu ponechali původní, zachovány zůstaly i oba dva zkřížené vazy a meniskus.

„Protože postiženým místem nebyl celý kloub, ale pouze vnitřní část kolena a část prostoru pod čéškou, opracovali jsme poškozené místo kloubu, v tomto případě vnitřní část a vložili jsme do něj implantát,“ popisuje zákrok ortoped Robert Janík.

Touto novou metodou ortopedi ošetřili hned dva pacienty.

„Oba se léčili pro degerativní onemocnění kolena několik let. Zákrok, který trval necelou hodinu a půl, jsme provedli malým šetrným kožním řezem, při němž nedochází k velké ztrátě krve,“ vysvětluje ortoped Josef Guňka.

Jedním z pacientů je šestatřicetiletý Martin Vysocký. Před operací měl s kolenem velké potíže.

„Špatně se mi chodilo, koleno mi pořád natékalo a trápily mě velké bolesti. Měl jsem artrózu třetího stupně a koleno mi operovali už čtyřikrát,“ říká Vysocký. Tento mladý muž si pobyl v nemocnici necelé dva týdny a nyní chodí ještě s berlemi. „Teď se cítím jako každý, kdo je po operaci. Ale můžu říct, že ty bolesti kolena, které jsem měl, ustoupily,“ dodává.

Dobrou zprávou je, že doba, kdy se měnil celý kloub, je dávno pryč.

„Nyní stačí vyměnit pouze opotřebovanou část kloubu a není potřeba jako u klasické totální náhrady měnit celý kloub. Opraví se pouzejeho poškozená část,“ říká Robert Janík. Výkon, který je vhodný jak pro mladší, tak pro starší pacienty, je plně hrazen zdravotní pojišťovnou.

Nikola Klimšová

Více informací si přečtete v novinové nebo elektronické podobě Deníku.